Sygnał sieci 5G powoli dociera do miejsc, w których nie spodziewalibyście się złapać nawet jeden kreski zasięgu. China Mobile postanowiła uczcić 20-lecie swojego istnienia, stawiając infrastrukturę związaną z tą technologią na… Mount Everest. Telekom poprowadził linię transmisyjną o długości 177 kilometrów, aby połączyć trzy stacje bazowe 5G i trzy stacje bazowe 4G na Mount Everest ze swoją infrastrukturą w *nieco* bardziej przystępnych rejonach kraju.
Infrastruktura 5G zapewniająca zasięg sieci na Mount Everest. | Źródło: CGTN
Pierwsza stacja 5G postawiona została w obozie bazowym (Everest Base Camp), na wysokości 5364 metrów nad poziomem morza. Łącznie osiem ton sprzętu wniesionego w te okolice pozwoliło także zbudować dwie stacje bazowe 5G w kolejnym obozie (Intermediate Camp), znajdującym się na wysokości 5800 metrów n.p.m. Dwie kolejne stacje bazowe od China Mobile zostaną postawione jeszcze w ten piątek i pozwolą pokryć zasięgiem także obóz na wysokości 6500 metrów n.p.m. (Advanced Base Camp).
Co ciekawe, na Czomolungmie położonej w Himalajach Wysokich, na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej, już w październiku 2010 ustawiono infrastrukturę 3G umożliwiającą m.in. wideorozmowy. Pierwszy tweet z wierzchołka Mount Everest przy użyciu tej technologii wysłano w 2011 roku, ze smartfonu Samsung Galaxy SII. Na na słynnej górze odbył się także jego… unboxing. Jak zapewne się domyślacie w całą sprawę bezpośrednio zaangażowany był południowokoreański producent.
Tweet wysłany z Galaxy SII nie był jednak pierwszym tweetem wysłanym ze szczytu najwyższej góry na świecie. Ten został wysłany w 2010 roku za pośrednictwem internetu satelitarnego.
Pierwsza wieża 4G stanęła na w Everest Base Camp w 2013 roku. Za jej zbudowanie również odpowiadało China Mobile.
Źródło: CGTN