80-latek ukarany za jazdę hulajnogą. Wysokość kary może zaskakiwać

Maksym SłomskiSkomentuj
80-latek ukarany za jazdę hulajnogą. Wysokość kary może zaskakiwać
Pamiętacie badanie dowodzące tego, że hulajnogi elektryczne są niebezpieczniejsze od motocykli? Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na ich dostępność i to, że jeździć na nich może absolutnie każdy. A że ludzie miewają często dziwne pomysły… W ostatnich dniach polskie media obiegło kilka historii o kierowcach wyczynowych hulajnóg, którzy dostali mandaty w związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Tym razem dowiedzieliśmy się o przypadku 80-latka, który za jazdę hulajnogą zapłaci mandat w wysokości 1000 złotych.

Jechał hulajnogą elektryczną w stanie „wskazującym”

O niecodziennym zdarzeniu donosi Komenda Miejska Policji w Mysłowicach. 17 maja na ulicy Laryskiej w Mysłowicach policjanci z tamtejszej drogówki zatrzymali do kontroli jadącego hulajnogą elektryczną seniora. 80-latek idący z duchem czasu postanowił wsiąść na urządzenie transportu osobistego w stanie lekkiego upojenia alkoholowego.

80-latek w wydychanym powietrzu miał 0,36 promila alkoholu. Nie jest to wartość rekordowa, ale wystarczyła ona funkcjonariuszom do ukarania kierującego mandatem karnym w wysokości… 1000 złotych.

mandat za hulajnoge

Źródło: Policja.pl

Pamiętajcie, że według nowego taryfikatora obowiązującego od 1 stycznia 2022 roku:

art. 87 [Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu]

§ 1
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.

§ 1a
Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.

§ 2
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1, podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.

§ 3
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.

§ 4
W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.

Mandaty w Polsce zostały znacząco podniesione i przejażdżka hulajnogą elektryczną lub rowerem po „jednym piwku” może Was na prawdę słono kosztować.

Źródło: Policja.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.