Przygotowania do realizacji Projektu Kuiper
Satelity KuiperSat-1 oraz KuiperSat-2 mają przetestować wiele technologicznych rozwiązań, które Amazon zamierza zaimplementować w finalnych wariantach swoich satelitów. Start omawianych maszyn pozwoli też firmie zweryfikować jej procedury startowe oraz zarządzania kosmicznymi misjami.
„Wynaleźliśmy wiele nowych technologii, aby spełnić nasze cele dotyczące kosztów i wydajności Projektu Kuiper. Wszystkie systemy pomyślnie przeszły testy przeprowadzone w warunkach symulacyjnych i laboratoryjnych, a wkrótce będziemy mogli zobaczyć, jak te sprawdzą się w kosmosie.”, powiedział Rajeev Badyal, wiceprezes ds. technologii Projektu Kuiper. „Nic nie zastąpi testów na orbicie. Spodziewamy się, że wiele się dzięki nim nauczymy, biorąc pod uwagę złożoność i ryzyko działania w tak trudnym środowisku.”
Amazon poinformował, że zamierza wystrzelić satelity KuiperSat-1 i KuiperSat-2 pod koniec 2022 roku. Gdy ich testy zostaną zakończone, firma planuje dokonać deorbitacji maszyn, aby te nie przyczyniły się do zwiększenia problemu kosmicznych śmieci krążących wokół Ziemi. Co istotne, jeden z satelitów ma zawierać specjalną osłonę, która ma obniżać albedo pojazdu. Amazon chce sprawdzić, czy ta rzeczywiście sprawi, że satelita będzie odbijał mniej światła słonecznego w stronę Ziemi. Satelity o wysokim albedo utrudniałyby bowiem pracę naziemnym teleskopom.
Satelity KuiperSat-1 i KuiperSat-2 zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną przez rakietę RS1 firmy ABL Science, o współpracy z którą Amazon także właśnie się podzielił. Co jednak istotne, satelity Amazonu mają być kompatybilne z wieloma różnymi rakietami, w tym z rakietą Atlas V amerykańskiej spółki United Launch Alliance.
Wyścig ze SpaceX
W ramach Projektu Kuiper Amazon zamierza umieścić na orbicie Ziemi 3236 satelitów zapewniających dostęp do satelitarnego internetu. Pierwsza połowa konstelacji ma trafić w kosmos do 2026 roku, a druga do 30 czerwca 2029 roku.
Jak widać, w kwestii satelitarnego internetu Amazon jest daleko w tyle za SpaceX. Firma Elona Muska w sumie umieściła dotychczas na orbicie ponad 1700 satelitów programu Starlink. Dzięki temu w wielu miejscach na świecie, także w Polsce, jest już w stanie oferować do swojego satelitarnego internetu dostęp. Docelowo system Starlink ma składać się z około 12 tysięcy satelitów.
Źródło: Amazon, fot. tyt. Amazon