Amazon po cichu rozwija potężną sztuczną inteligencję

Aleksander PiskorzSkomentuj
Amazon po cichu rozwija potężną sztuczną inteligencję
Specjalna grupa naukowców oraz inżynierów Amazona zebrała się, aby rozpocząć pracę nad nowym modelem sztucznej inteligencji, który w przyszłości ma przewyższyć możliwości DeepMind od Google. Na początku Amazon chce skupić się na rozwoju swojej sztucznej inteligencji w zakresie medycyny.

Niebawem AI firmy Jeffa Bezosa ma zacząć odkrywać nowe leki, a także ulepszać procesy związane z badaniami klinicznymi. Insider dotarł do dokumentów, które potwierdzają ambicje oraz cele Amazona w zakresie uczenia maszynowego.

Amazon chce być pionierem

O ile sam Amazon odmawia komentarza w opisywanej sprawie, tak niektórzy pracownicy firmy zwracają uwagę, iż przedsiębiorstwo coraz bardziej przesuwa swoje działania w kierunku sztucznej inteligencji. Sam Amazon zachęca swoich pracowników do udostępniania prac naukowych skupiających się na genomice, modelach uczenia maszynowego do analizy struktury białek oraz interakcji leków z ludzkim organizmem. Firma chce również projektować i optymalizować procesy związane bezpośrednio z badaniami klinicznymi. W przyszłości Amazon chce również wykorzystać swoje możliwości w zakresie cloud computingu oraz chmury obliczeniowej AWS – korzystając z niej w przypadku badań klinicznych.

Podczas panelu dyskusyjnego dało się również usłyszeć od AI Deep Mind od Google. Amazon chce stworzyć potężniejszy model sztucznej inteligencji, który będzie w stanie wyjść poza możliwości wspomnianej technologii. Trzeba przyznać, że będzie to naprawdę ambitne zadanie – szczególnie biorąc pod uwagę ostatnie osiągnięcia zespołu DeepMind w zakresie biologii oraz pozyskiwania informacji na temat struktury białek.

amazonai2
fot. Unsplash.com

Największą przeszkodą Amazona w rozwoju potężnego modelu sztucznej inteligencji będzie długoterminowa strategia, czas oraz koszty, które firma będzie musiała ponieść w związku ze swoim pomysłem. Pomimo tego, Amazon miał określić zrewolucjonizowanie medycyny i opieki zdrowotnej jako nowy priorytet.

Można się więc spodziewać, że dzięki temu firma będzie miała znaczące wsparcie finansowe oraz zasoby, które pozwolą jej konkurować z DeepMind od Google.

Na szczegóły zapewne jeszcze trochę poczekamy.

Źródło: BI / fot. Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.