Amerykanie uziemiają swoje F-35. Co się stało?

Aleksander PiskorzSkomentuj
Amerykanie uziemiają swoje F-35. Co się stało?
Perełka w koronie amerykańskiej floty, myśliwiec F-35 boryka się z problemami. Sytuacja jest poważna do tego stopnia, iż US Air Force zdecydowało się uziemić opisywane konstrukcje.

O co dokładnie chodzi?

O wadliwe części, które w skrajnych przypadkach mogłyby uniemożliwić katapultowanie się pilota w sytuacji zagrożenia życia. Sam fotel po użyciu odpowiedniej dźwigni mógłby pozostać w miejscu, skazując pilota na śmierć. A takiej sytuacji nie chce nikt.

F-35 z problemami

Air Combat Command, które nadzoruje większość floty myśliwców F-35 podjęło decyzję o uziemieniu samolotów. Rzecznik Air Combat Command, Alexi Worley przekazał, że dowództwo rozpoczęło 90-dniowy okres kontroli wszystkich wkładów w fotelach znajdujących się w F-35. Teraz Amerykanie mają przyspieszyć proces inspekcji – nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy F-35 przydadzą się w realnej operacji.

Sam przestój ma trwać zaledwie kilka dni. Samoloty powrócą do aktywnej służby jeszcze w pierwszej połowie sierpnia tego roku.

f35problemy2
fot. Richard Schumnemann – Unsplash

Wiele samolotów odrzutowych w wojsku amerykańskim jest wyposażonych w fotele katapultowe produkowane przez firmę Martin-Baker. Ta miała na początku lipca 2022 roku poinformować US Air Force o potencjalnych problemach z działaniem wspomnianych konstrukcji. Problemem ma być urządzenie, które jest odpowiedzialne za uruchomienie wkładu wybuchowego, który pozwala wystrzelić fotel w niebezpiecznej sytuacji. Pewne partie produkcyjne wkładów zostały oznaczone jako niebezpieczne i wymagające wymiany.

Same samoloty nadają się do lotu, ale nie sądzę, aby piloci chcieli na nich latać wiedząc, że nie mogą się katapultować – przekazał Michael Cisek. Siły Powietrzne poinformowały, iż w związku z tym incydentem uziemiły prawie 300 samolotów treningowych. Wśród nich znalazły się myśliwce F-35.

Co gorsze, problem może dotyczyć także samolotów, które są wykorzystywane przez sojuszników Stanów Zjednoczonych. Na szczęście tę usterkę da się w miarę szybko naprawić.

Źródło: AirForce Times / fot. Arturo Alvarez – Unsplash

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.