Armia amerykańska testuje gogle rozszerzonej rzeczywistości dla psów

Maksym SłomskiSkomentuj
Armia amerykańska testuje gogle rozszerzonej rzeczywistości dla psów
{reklama-artykul}Ludzkość wciąż szuka nowych zastosowań dla technologii związanych z rozszerzoną rzeczywistością (AR). Zazwyczaj słyszymy o związanych z tym doniesieniach w kontekście rozwiązań przygotowywanych z myślą o wykorzystywaniu ich przez ludzi. Tymczasem, wojska lądowe Stanów Zjednoczonych (US Army) rozwijają projekt mający na celu stworzenie gogli AR dla… psów.

Gogle AR dla psów wojskowych

Psy służbowe są wykorzystywane w wojsku w naprawdę wielu różnych specjalnościach. Pełnią funkcję wartowniczą, tropiącą, patrolową, obronną, wykrywają materiały wybuchowe, broń, miny, środki odurzające i psychotropowe – jednym słowem: są szalenie użyteczne. Armia amerykańska chce pomóc psom działać jeszcze efektywniej, właśnie za sprawą omawianych gogli.

Gogle AR Command Sight 2

Gogle AR na obiekcie testowym – psie rasy rottweiler. | Źródło: army.mil

Przewodnicy psów w wojsku korzystają często z komend wydawanych za pomocą gestów lub wskaźników laserowych. Ogromną wadą tego typu komunikacji jest oczywiście to, że człowiek, pies i cel muszą być w zasięgu swojego wzroku. Gogle AR miałyby umożliwić rozprawienie się z tym ograniczeniem. Wbudowana w specjalne gogle kamera transmitowałaby do przewodnika obraz w sposób zdalny, a przewodnik mógłby wydawać psu komendy wyświetlane na ekranie HUD zintegrowanego z goglami. Pies byłby w stanie zakraść się dzięki temu niezauważony w określone miejsce, a przewodnik pozostać w ukryciu.

Pierwsze testy zakończone sukcesem

Prototyp gogli AR dla US Army opracowuje prywatna firma Command Sight z Seattle, we współpracy z Army Research Laboratory. Bazuje on na ochronnych goglach dla psów Rex Specs, których już teraz używa się na polu walki. Sprzęt w wersji testowej wykorzystuje okablowanie, jednak w przyszłości ma funkcjonować w pełni bezprzewodowo. Pierwsze testy zakończyły się ponoć „niezwykle obiecująco”. Przeprowadzano je na psie rasy rottweiler, należącym do jednego z naukowców.

Stephen Lee z Command Sight tłumaczy, że rzeczywistość rozszerzona działa nieco inaczej w przypadku psów i ludzi. Pies nie będzie z oczywistych względów wchodził z nią w żadną interakcję. System powstanie wyłącznie po to, aby usprawnić komunikację na linii pies-człowiek.

Źródło: US Army

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.