Autonomiczny samolot zatankował myśliwiec F/A-18 Super Hornet. To przełom

Aleksander PiskorzSkomentuj
Autonomiczny samolot zatankował myśliwiec F/A-18 Super Hornet. To przełom
Po raz pierwszy w historii autonomiczny, bezzałogowy aparat latający MQ-25 był w stanie uzupełnić paliwo myśliwca F/A-18 Super Hornet. Cały lot podłożył swoisty fundament pod integrację myśliwców z autonomicznymi dronami oraz statkami bezzałogowymi nowej generacji. Boeing twierdzi, iż udane tankowanie w locie znacząco zwiększy zasięg samych myśliwców oraz ich możliwości operacyjne.

Wojsko nie będzie musiało bowiem angażować dodatkowych pilotów oraz zasobów do podtrzymania myśliwców w powietrzu podczas dłuższych misji.

MQ-25 Stingray pokazał na co go stać

F/A-18 Super Hornet podczas lotu zbliżył się do jednostki testowej MQ-25 i uzupełnił z powodzeniem paliwo. Autonomiczny aparat latający z powodzeniem ocenił formację, prędkość lotu i manewr, który musiał wykonać, by podłączyć się do myśliwca. MQ-25 T1 z powodzeniem opróżnił swoje zbiorniki z paliwem na rzecz amerykańskiego myśliwca. Następnym testem, który czeka wspomniany aparat bezzałogowy jest działanie operacyjne z poziomu lotniskowca, w zupełnie innych warunkach.

Udany test konstrukcji Boeinga jest wynikiem poprzednich 25 lotów testowych podczas których amerykański gigant lotniczy sprawdzał zachowanie i konkretne parametry MQ-25. Głównym celem Boeinga było sprawdzenie czy jego sprzęt nie będzie zagrażał pilotowi oraz myśliwcowi podczas manewrowania w bardzo bliskich odległościach.

Następny test będzie już znacznie trudniejszy. MQ-25 Stingray będzie musiał zarówno wystartować, jak i wylądować na lotniskowcu US Navy. Udany manewr tankowania jest jednak przełomem w kontekście rozwoju bezzałogowych statków powietrznych. Boeing ma dostarczyć amerykańskiemu wojsku siedem modeli aparatu MQ-25 – za wszystkie z nich Siły Powietrzne USA zapłacą około miliarda dolarów.

Pierwszy bezzałogowy aparat latający ma być gotowy do użycia oraz wdrożenia już w 2024 roku.

W późniejszym okresie Boeing będzie sukcesywnie dostarczał kolejne jednostki do amerykańskiego wojska.

Źródło: Boeing / fot. Boeing

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.