Bankomaty w Polsce z nową, dziwną funkcją. Nieźle to wymyślili

Maksym SłomskiSkomentuj
Bankomaty w Polsce z nową, dziwną funkcją. Nieźle to wymyślili

Już 23 września 2023 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które ma na celu zapobieganie kradzieżom pieniędzy i zwiększenie bezpieczeństwa bankomatów. Jak podaje Bankier.pl, aż 40 procent bankomatów w Polsce trzeba będzie wyposażyć w specjalny system zniechęcający przestępców do ich aktywności. Jest genialny w swojej prostocie. Bankomaty automatycznie zafarbują banknoty, gdy tylko wykryją próbę kradzieży.

Bankomaty z systemem zapobiegającym kradzieżom

Intelligent Banknote Neutralisation System (IBNS) to systemy ochrony gotówki mające na celu zabezpieczenie banknotów przed nieupoważnionym dostępem, np. w bankomatach, podczas transportu lub w kasach gotówkowych. Ideą IBNS jest usunięcie spodziewanej nagrody za przestępstwo i uczynienie skradzionych banknotów bezwartościowymi, ale także zwiększenie szansy na ujęcie przestępców. W Polsce obligatoryjnie IBNS zagości w bankomatach.

W przypadku wykrycia ataku na pojemnik z gotówką chroniony przez IBNS, banknoty są poplamione trwałym atramentem. Tak oznaczone pieniądze z miejsca rzucają się w oczy i nie można ich łatwo użyć. Alternatywnym sposobem neutralizacji jest… klej. Klej łączy wszystkie banknoty w kasecie bankomatu w taki sposób, że jeśli spróbuje się rozkleić pojedyncze banknoty, ulegną one uszkodzeniu. W Polsce wykorzystana zostanie pierwsza metoda.

polskie banknoty
Źródło: Canva Pro

Kosztowne zmiany nie podobają się każdemu

Dostosowanie jednego bankomatu do nowych przepisów ma kosztować nawet ok. 20 tysięcy złotych. Na koniec 2022 roku w Polsce działało ok. 21310 bankomatów, w związku z czym całkowity koszt operacji może sięgnąć ćwierć miliarda złotych.

Wiele bankomatów, zwłaszcza tych w mniejszych urządzeniach już teraz nie przynosi odpowiednich zysków. Konieczność dostosowania ich do nowych przepisów sprawi, że ich operatorzy poniosą jeszcze większe straty. W Polsce ubywa bankomatów, a po zapowiedzianych zmianach mogą zniknąć kolejne.

Sceptycy twierdzą też, że systemy są na tyle czułe, że banknoty mogą czasem ulec zabarwieniu nawet w przypadku, gdy atak na bankomat nie nastąpi. Jeśli klient wypłaci zabarwiony banknot, może go wymienić w lokalnym oddziale NBP. Będzie to możliwe za sprawą wprowadzonego już rozporządzenia NBP.

Źródło: Bankier.pl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.