Bateria kwantowa to źródło energii, które nigdy się nie rozładuje

Maksym SłomskiSkomentuj
Bateria kwantowa to źródło energii, które nigdy się nie rozładuje
{reklama-artykul}
Naukowcy z uniwersytetów w kanadyjskich miastach Alberta i Toronto opracowali schemat działania teoretycznej baterii kwantowej, która stanowiłaby niewyczerpalne źródło energii. Teoretycznej, bowiem bateria w tej postaci nie została jeszcze stworzona – jeśli ludzkość poradzi sobie z tym zadaniem, będzie to rewolucja w kwestiach związanych z energetyką.

Smartfon, który nie potrzebuje ładowarki

„Baterie, z którymi wszyscy zdążyliśmy się już oswoić – takie jak baterie litowo-jonowa zasilające smartfony – opierają się na klasycznych zasadach elektrochemicznych, podczas gdy baterie kwantowe polegać miałyby wyłącznie na mechanice kwantowej”, mówi Gabriel Hanna, chemik z Uniwersytetu Alberty.

Bateria kwantowa miałaby działać w oparciu o ujarzmienie „energii ekscytonicznej” – stanu, w którym elektron absorbuje wystarczająco naładowane fotony światła.

Naukowcy w swoich badaniach dowodzą, że ich model baterii powinien być „wysoce odporny na straty energii”. Właściwość brałaby się z tego, iż teoretyczna bateria kwantowa byłaby tworzona w „stanie ciemnym”, w którym sieć kwantowa o wysokiej symetrii strukturalnej nie mogłaby wymieniać energii z otoczeniem poprzez absorbcję lub uwalnianie fotonów.

ladowanie
A gdybyśmy tak kiedys zupełnie zapomnieli o wszelkiego rodzaju ładowarkach?… | Źródło: Pixabay

Baterię można by było rozładować na żądanie poprzez przerwanie symetrii strukturalnej sieci w kontrolowany sposób. W tym miejscu dochodzimy do problemów.

Jest więcej niż jedno „ale”

Stan wiedzy technicznej ludzkości wciąż nie pozwala określić natury kwantów do tego stopnia, by stwierdzić czy bateria kwantowana dostarczałaby energii w postaci uporządkowanej (mocy), czy też nieuporządkowanej (ciepła). Naukowcy nie wiedzą także w jaki sposób stworzyć układ kwantowy, który magazynowałby dostatecznie dużą ilość energii, która miałaby umożliwić zasilenie jakichkolwiek urządzeń.

Kiedyś jednak ludzkość nie wyobrażała sobie, że może wzbić się w przestworza na pokładach latających maszyn, więc… liczymy na to, że baterie kwantowe powstaną i nie są wyłącznie konstruktem teoretycznym. Pomyślcie tylko jak wiele dobrego takie baterie przyniosłyby z punktu widzenia ekologii.

Źródło: Phys.org, pubs.acs.org

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.