Bilion dolarów na rozbudowę TSMC. Fabryki dużym wyzwaniem dla środowiska

Jan DomańskiSkomentuj
Bilion dolarów na rozbudowę TSMC. Fabryki dużym wyzwaniem dla środowiska

{reklama-artykul}Popyt na mikroprocesory jest wciąż większy niż podaż. Firmy wytwarzające układy elektroniczne już wiele miesięcy temu zaczęły podejmować środki mające na celu zwiększenie produkcji. Ogromne pieniądze ma zainwestować chociażby Intel w zupełnie nowe fabryki w Europie. Ale liderzy będący faktycznymi wykonawcami chipów dla innych firm (wspominany Intel dopiero planuje wejść w ten rynek, na razie wytwarza mikroprocesory wyłącznie dla swojej marki) także nie chcą być w tyle.

TSMC z nowymi fabrykami opartymi o proces technologiczny 2 nm w Taichung i Hsinchu

TSMC (albo stosując pełną nazwę Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) chce rozbudować swoje możliwości produkcyjne o zakłady mające wytwarzać układy w litografii 2 nm. Dyrektor naczelny koncernu wraz z kierownictwem firmy rozmawiali nawet na ten temat w ostatnich dniach z władzami miasta Taichung (w szczególności z burmistrzem Shiow-Yen Lu). TSMC chce nie tylko zwiększyć możliwości przerobowe dla dotychczasowych technologii, ale też być konkurencyjnym i na czasie przy jeszcze nowszych dokładniejszych procesach takich jak 2 nm. Azjatyckie firmy produkujące układy scalone są pewne, że w przyszłym roku będzie można już ruszyć z masowym wytwarzaniem w 3 nm.

Bilion dolarów na rozbudowę TSMC. Fabryki dużym wyzwaniem dla środowiska

Wnętrzne jednego z obecnie działających zakładów produkcyjnych TSMC / Foto: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Jeden z zakładów produkcyjnych 2 nm miałby stanąć na obecnym polu golfowym obok parku Zhonke w Taichung. Burmistrz stwierdził, że jeśli budowa się rozpocznie, to cały projekt będzie wymagał około biliona tajwańskich dolarów, co w przeliczeniu daje mniej więcej 1,47 miliarda złotych lub 36,16 miliona dolarów amerykańskich. Inny ma stanąć w Hsinchu.

Nowe zakłady TSMC będą potrzebować ogromu energii elektrycznej i wody

Według szacunków, elektrownia mająca zasilić nowy zakład w Hsinchu, będzie zużywać aż 100 tysięcy metrów sześciennych wody dziennie. Niecałe trzy czwarte tego ogromu wody miałoby pochodzić z miejskich wodociągów. Podobne wyliczenia odpowiadają także lokalizacji z Taichung. W ramach procesu zatwierdzania urzędnicy Hsinchu wezwali TSMC do przedstawienia swoich planów dotyczących ponownego włączenia całej wody do miejskiej instalacji po uzdatnieniu. Ponadto burmistrz Taichung podkreślił, że TSMC powinno rozważyć wykorzystanie energii odnawialnej w celu zaspokojenia zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Tak duże przedsięwzięcia są dużym wyzwaniem także ze względu na wodę czy elektryczność pod kątem środowiska naturalnego.

Zobacz również: Nośnik SSD w myszce. Oryginalny pomysł ADATA w modelu XPG Vault Gaming Mouse

Źródło: wccftech / Foto: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., Ltd.

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.