Z niewielu zdobyczy nowych technologii korzysta się w dzisiejszych czasach tak często jak z łączności bezprzewodowej Bluetooth. To dzięki niej ludzkość użytkuje słuchawki i głośniki bezprzewodowe, myszki komputerowe i całe mnóstwo innych wykorzystujących ją urządzeń. W sieci opublikowano właśnie szczegóły związane z Bluetooth Core Specification 6.0. Dzięki nim wiemy, jak zmieni się Bluetooth w nadchodzących miesiącach i latach.
Bluetooth 6.0 – co nowego?
Tak jak coraz więcej sprzętów korzysta z sieci bezprzewodowych Wi-Fi, tak rosnąca ich liczba wykorzystuje Bluetooth – w domach, ale też poza nimi. Z tego powodu nowy standard będzie działał jeszcze lepiej w środowiskach, gdzie działa sporo urządzeń gotowych na nawiązanie połączenia.
Jedną z kluczowych nowości w Bluetooth 6.0 jest technika Bluetooth Channel Sounding, pozwalająca z wysoką precyzją mierzyć odległość pomiędzy łączącymi się urządzeniami. Zamiast bazować na sile sygnału (RSSI) akcent zostanie położony na technologie Phase-Based Ranging (PBR) and Round-Trip Timing (RTT). Ta pierwsza wykorzystuje różnice w fazach sygnałów, a druga – mierzy czas potrzebny na pokonanie dystansu do urządzenia i z powrotem.
Kolejną z nowości w Bluetooth 6.0 będzie Decision-Based Advertising Filtering (DBAF), poprawiająca odczuwalnie skuteczność skanowania. Dzięki niej sprzęty nie tylko wyszukiwały się będą szybciej, ale też zużywały przy tym mniej energii. DBAF pozwala im podejmować decyzje na bazie pierwszego wysłanego pakietu, a nie dopiero po skanowaniu kolejnych kanałów.
Zmian jest jeszcze więcej
Jak przystało na dużą, główną aktualizację, Bluetooth 6.0 to masa jakościowych zmian. Inna z nich związana jest z adresowaniem latencji i problemów z kompatybilnością. ISOAL (ang. Isochronous Adaptation Layer) zmniejszy opóźnienia w przesyłaniu muzyki. Tak po prostu, jeszcze bardziej.
Wreszcie, Frame Space Update w Bluetooth 6.0 ma zapewniać elastyczność w zarządzaniu pakietami transmisyjnymi w zakresie ich timingów. Wcześniej było to niemożliwe. Dzięki temu skuteczność komunikacji ma wzrosnąć i być jeszcze bardziej zoptymalizowana.
Sporo dobrego, prawda?
Źródło: Bluetooth