Do tego wszystkiego możemy także doliczyć naprawdę konkretny zasięg. Global 8000 może bowiem przelecieć około 15 tys. kilometrów bez międzylądowania.
Global 8000 blisko prędkości dźwięku
Kanadyjska firma pochwaliła się, iż jej nowy odrzutowiec prawie przekroczył prędkość dźwięku podczas testów w ubiegłym roku. Konstrukcja była eskortowana przez jednostkę pomocniczą NASA – myśliwiec FA-18. Ta z kolei jest często wykorzystywana do testowania samolotów komercyjnych oraz zbierania danych podczas lotu.
Oczekuje się, że Global 8000 trafi do służby już w okolicach 2025 roku. Rozwój samolotu ma przebiegać zgodnie z planem oraz wszystkimi założeniami kanadyjskiego producenta. Dyrektor Bombardiera idzie o krok dalej i twierdzi, że nowy model zapewni klientom flagowy samolot “nowej ery” – cokolwiek miałoby to znaczyć.
Czego mogą spodziewać się pasażerowie?
Przede wszystkim odświeżonej konstrukcji oraz sporego kadłuba pozwalającego na pomieszczenie w środku do 19 osób. Cała konstrukcja posiada 34 metry długości, a rozpiętość skrzydeł modelu Global 8000 wynosi ponad 31 metrów. Pod względem wysokości także jest nieźle. Bombardier Global 8000 pozwoli osobom o wzroście do 1,90m na komfortowe poruszanie się po korytarzu.
fot. Bombardier
Kanadyjski producent chwali się mnóstwem udogodnień na pokładzie. Wśród nich warto wymienić konfigurację możliwą do podzielenia na cztery oddzielne przedziały. W samolocie znajdziemy także kuchnię, toaletę z prysznicem oraz garderobę. Nie zabrakło również dostępu do szybkiego internetu, 40-calowego telewizora oraz dedykowanego systemu nagłośnienia.
Pasażerowie będą mogli oglądać widoki na zewnątrz poprzez sześć dużych okien.
Ile trzeba będzie zapłacić, aby mieć taką przyjemność na własność? Na ten moment cena Bombardiera Global 8000 została ustalona na około 78 milionów dolarów w podstawowej wersji katalogowej. Można się jednak spodziewać, że producent będzie oferował także nieco bardziej luksusowe wersje oraz konstrukcje konfigurowane i optymalizowane według potrzeb potencjalnego nabywcy.
fot. Bombardier
Na papierze ten projekt zapowiada się fantastycznie – szczególnie pod kątem zasięgu lotu. Na premierę niestety trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Źródło: Bombardier / fot. Bombardier