Boston Dynamics pokazało nowego robota. Tym razem nie ma mowy o tańcu i saltach

Maksym SłomskiSkomentuj
Boston Dynamics pokazało nowego robota. Tym razem nie ma mowy o tańcu i saltach
Boston Dynamics, firma słynąca ze swoich robotycznych innowacji, zaprezentowała właśnie nowego robota. Ten został zaprojektowany, by realizować mniej spektakularne cele niż Spot czy Atlas, ale mimo to jest wart uwagi. Podczas gdy jego poprzednicy podbili Internet swoimi akrobacjami czy tańcem, Stretch, bo tak brzmi nazwa nowego robota, powinien podbić go swoją praktycznością.

Magazynowy siłacz

Stretch został stworzony, by realizować stosunkowo proste zadanie – podnosić i przenosić pudła. Ma on kwadratową podstawę o wielkości europalety, przemieszczającą się na kółkach, wieloprzegubowe robotyczne ramię o siedmiu stopniach swobody oraz „dłoń” z przyssawką, która jest w stanie podnosić pudła o masie do około 23 kilogramów.

Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób ten robot jest innowacyjny. W końcu w magazynach zapewne nie brakuje robotów, które przenoszą pudła. Otóż, w przeciwieństwie do poprzednich maszyn tego typu, Stretch może się z łatwością przemieszczać, dzięki czemu jest w stanie wyjątkowo sprawnie przeprowadzać załadunek, transport pudeł z miejsca na miejsce i wyładunek.

Stretch to wszechstronny mobilny robot przeznaczony do przenoszenia ładunków, zaprojektowany z myślą o łatwej implementacji w istniejących magazynach. Szybciej rozładowuj ciężarówki i buduj palety, wysyłając do pracy robota, eliminując potrzebę tworzenia nowej stałej infrastruktury.”, czytamy na stronie Boston Dynamics.

stretch-2

Robot Stretch zaprojektowany z myślą o pracy w magazynach. | Źródło: Boston Dynamics

Obiecująca wydajność

Stretch z pomocą swojego inteligentnego chwytaka jest w stanie przenosić zarówno zwykłe pudełka, jak i pudełka oklejone folią stretch. Co ciekawe, jest on wyposażony w technologię, która pozwala mu identyfikować pudła bez wcześniejszego intensywnego szkolenia. Jak informuje Boston Dynamics, maszyna może przenosić nawet 800 paczek na godzinę, a po naładowaniu jego baterii do pełna pracować 8 godzin bez przerwy. Poza tym, pracownicy potrzebują podobno tylko kilku godzin szkolenia, aby być w stanie z niego korzystać.

Rzecz jasna dopiero okaże się, czy Stretch sprawdzi się w praktyce, zwłaszcza w magazynach, przez które przepływa szeroka gama towarów. Jego sprzedaż ma wystartować w 2022 roku. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć Boston Dynamics powodzenia.

Źródło: Boston Dynamics, fot. tyt. Boston Dynamics

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.