Carrefour zapłaci za zużyte opakowania. InPost stawia pierwsze automaty

Mateusz PonikowskiSkomentuj
Carrefour zapłaci za zużyte opakowania. InPost stawia pierwsze automaty

Będzie można zarobić na odpadach, brzmi to nieco absurdalnie, ale to prawda. Mieszkańcy stolicy będą mogli odpłatnie oddawać zużyte opakowania ze szkła, plastiku i aluminium w 36 lokalizacjach. Za próbnym rozruchem systemu kaucyjnego stoi Carrefour Polska, InPost, PolKa – Polska Kaucja oraz Muszynianka.

Celem pilotażu jest przetestowanie gotowości do startu systemu kaucyjnego w dniu 1 stycznia 2025 roku.

Butelkomaty dostępne w Carrefourze

8 sierpnia w hipermarkecie Carrefour w warszawskim centrum handlowym Atrium Reduta, wystartował pilotaż system kaucyjnego. Za projekt odpowiada jeden z pierwszych zarejestrowanych na polskim rynku operatorów system kaucyjnego PolKa – Polska Kaucja, sieć sklepów Carrefour Polska, operator logistyczny InPost oraz producent wody Muszynianka.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, system, który rozpoczął działanie w stolicy, będzie realizowany w wymiarze, w jakim zacznie on obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2025 roku.

Korzystając ze specjalnych automatów, klienci mogą odpłatnie przekazać 3 frakcje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki PET do pojemności 3 litrów oraz puszki aluminiowe do pojemności 1 litra.

Gdzie można oddać odpady? Zbiórka w sklepach Carrefour odbywać się będzie automatycznie, czyli do wyspecjalizowanych maszyn sortujących, tzw. butelkomatów i początkowo realizowana będzie w 4 warszawskich hipermarketach (Carrefour Atrium Reduta, Carrefour Westfield Arkadia, Carrefour Galeria Wileńska, Carrefour Plac Unii) oraz 2 podwarszawskich supermarketach (Carrefour Otwock, ul. Matejki oraz Carrefour Żyrardów, ul. 1 Maja). Następnie, w kolejnych tygodniach, obejmie ona kolejne sklepy własne Carrefour na terenie Warszawy i okolic.

Pilotaż systemu kaucyjnego / foto. Carrefour
Pilotaż systemu kaucyjnego / foto. Carrefour

Oddajesz opakowania, dostajesz e-bony

Jak podaje Carrefour, klienci, w zamian za oddane opakowania, otrzymają zapłatę w postaci e-bonów drukowanych bezpośrednio przez butelkomaty, którymi od razu będą mogli zapłacić za zakupy w sklepach sieci.

Co istotne, e-bony należy zrealizować tego samego dnia i w sklepie, w którym zostały oddane odpady. Ile można zarobić? Finalna kwota e-bonu będzie opiewała na 50 groszy za każdą oddaną szklaną butelką zwrotną oraz po 5 groszy za każdą oddaną butelkę PET (do pojemności 3 litrów) oraz puszkę aluminiową (do pojemności 1 litra). Początkowo pilotaż będzie obejmował wyłącznie butelki i puszki z oferty całej sieci Carrefour, a następnie także inne dostępne na rynku, w tym także w sklepach konkurencji.

„Uruchomienie pilotażu system kaucyjnego w sklepach Carrefour w Warszawie, przyniesie wiele korzyści miastu i jego mieszkańcom. Nasza sieć, wspólnie z partnerami jako pierwsza w Polsce, będzie odpłatnie odbierała od klientów 3 frakcje opakowań – szklane butelki zwrotne, butelki plastikowe oraz puszki aluminiowe. Płatny odbiór tych odpadów sprawi, że wielu naszych klientów zwróci je do sklepów, a tym samym znacznie zmniejszy się ilość tych odpadów w przestrzeni miejskiej oraz na wysypiskach śmieci” – mówi Justyna Orzeł, Wiceprezeska i Sekretarz Generalna Carrefour Polska.

Pilotaż systemu kaucyjnego w Warszawie potrwa 4 miesiące. Zgodnie z założeniami ustawy kaucyjnej, od 1 stycznia 2025 roku, klienci którzy będą oddawać butelki i puszki w miejscach zakupu napojów, otrzymają za nie zwrot wpłaconej kaucji w gotówce.

Źródło: Carrefour

Udostępnij

Mateusz PonikowskiWspółzałożyciel serwisu instalki.pl od ponad 18 lat aktywny w branży mediów technologicznych.