Chińczycy budują własną stację kosmiczną. Jej pierwsza załoga już na pokładzie

Maksym SłomskiSkomentuj
Chińczycy budują własną stację kosmiczną. Jej pierwsza załoga już na pokładzie
Chińczycy mają względem kosmosu ambitne plany. Niedawno dostarczyli na Marsa swój własny łazik, a w przyszłości zamierzają zrealizować kolejne misje, których celem będzie Księżyc – zarówno bezzałogowe, jak i załogowe. Teraz Państwo Środka skupia się jednak na budowie własnej, niezależnej stacji kosmicznej – Tiangong. Jej pierwszy moduł już znajduje się na orbicie i właśnie zmierzają do niego pierwsi astronauci.

Chińska stacja kosmiczna

Stacja Tiangong będzie w sumie trzecią stacją kosmiczną, które Chiny zbudują. Tiangong-1 została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 2011 roku, a operacje prowadzono na niej do roku 2016 roku, zaś stacja Tiangong-2 trafiła na orbitę w roku 2016 i w roku 2019 nastąpiła jej deorbitacja.

Tiangong, tak jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, będzie stacją modułową. Ma ona jednak dysponować mniejszą powierzchnią – przeznaczoną dla trzech, a nie sześciu astronautów. Tianhe – główny moduł stacji, o masie wynoszącej aż 22,5 tony, został wystrzelony nad Ziemię w kwietniu bieżącego roku. Zawiera on systemy podtrzymujące życie, a także kwatery mieszkalne dla astronautów. Jego rozmiar można porównać do rozmiaru autobusu.

3 miesiące w kosmosie

W czwartek, 17 czerwca, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna pomyślnie wystrzeliła w kosmos, na szczycie rakiety Długi Marsz-2F, pojazd Shenzhou-12 z trzema astronautami na pokładzie. To pierwsza od pięciu lat załogowa misja, której ta się podjęła. Start odbył się z położonego na Pustyni Gobi Centrum Startowego Satelitów Jiuquan, o godzinie 9:22 czasu lokalnego.

Kapsuła Shenzhou-12 zadokowała już do głównego modułu nowej chińskiej stacji kosmicznej. Wspomniani trzej astronauci – Nie Haisheng, Liu Boming oraz Tang Hongbo przez najbliższe trzy miesiące będą mieszkać na jego pokładzie. W tym czasie będą oni przeprowadzać jego testy, weryfikując, jak w praktyce mają się jego systemy podtrzymywania życia, robotyczne ramię i nie tylko.

Nigdy wcześniej chińscy astronauci nie przebywali w przestrzeni kosmicznej tak długo. Dotychczasowy rekord w ich wykonaniu wynosi 33 dni, a odpowiadają za niego załoganci misji Shenzhou-11 z 2016 roku. Kolejna załoga która trafi na pokład modułu Tianhe, a zastąpi obecną, ma pozostać na jego pokładzie na jeszcze dłużej, bo aż sześć miesięcy.

Jedna z niewielu takich kostrukcji

Budowa stacji kosmicznej Tiangong ma zostać przez Chiny ukończona w 2022 roku. Do tej pory do głównego modułu Tianhe powinny dołączyć mniejsze moduły zaprojektowane z myślą o prowadzeniu naukowych eksperymentów.

tiangong

Render kompletnej stacji kosmicznej Tiangong. | Źródło: Wikimedia Commons/Saggittarius A [CC BY-SA 4.0]

Kiedy pełna stacja Tiangong zostanie uruchomiona, będzie ona jedyną tego typu konstrukcją poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną, do tego działającą niezależnie. Żaden inny kraj oprócz Chin nie będzie miał wówczas własnego kosmicznego laboratorium.

Źródło: Xinhua, fot. tyt. Xinhua/Li Gang

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.