Chińczycy budujący na orbicie Niebiański Pałac wrócili na Ziemię

Maksym SłomskiSkomentuj
Chińczycy budujący na orbicie Niebiański Pałac wrócili na Ziemię
Wielomodułowa chińska stacja kosmiczna Tiangong została umieszczona na orbicie przez Chiny jeszcze w kwietniu 2021 roku. Po 183 dniach spędzonych na jej pokładzie na Ziemię powróciło właśnie troje tajkonautów. Zhai Zhigang, Ye Guangfu i Wang Yaping przeprowadzali serię eksperymentów, a Wang Yaping stała się pierwszą Chinką w historii, która odbyła kosmiczny spacer.

Czytaj także: Tiangong kontra ISS. Czy Chińczycy stworzą lepszą stację kosmiczną?


Niebiański Pałac na ziemskiej orbicie, czyli stacja Tiangong

Najdłuższa załogowa misja kosmiczna w historii Chin zakończona sukcesem. Członkowie misji Shenzhou 13 bezpiecznie wrócili na Ziemię, z której wystartowali w październiku 2021 roku na położoną na niskiej orbicie okołoziemskiej (340-450 km) stację Tiangong.

Powrót tajkonautów na Ziemię transmitowany był na żywo w serwisie YouTube. Zapis można obejrzeć poniżej.

Tiangong (pol. Niebiański Pałac) zacznie działać prawdopodobnie jeszcze w 2022 roku. Chińczycy budując swoją stację chcieli uniezależnić się od Amerykanów, którzy zabronili prowadzić im badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chiny prognozują, że będą używali stacji przez ok. 10 lat.

Docelowo Niebiański Pałac składał się będzie z trzech modułów. Główny (Tianhe) wyposażony zostanie w moduł cumowniczy, a towarzyszyły mu będą dwa moduły badawcze o masie do 22 ton każdy. Masa całej stacji to aż 60 ton. Znajdzie się dla niej miejsce dla trzech stałych członków załogi.

Źródło: Twitter

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.