Chińczycy gotowi do lotu na własną stację kosmiczną. Rusza misja Shenzhou 14

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chińczycy gotowi do lotu na własną stację kosmiczną. Rusza misja Shenzhou 14
Chińczycy rozpoczęli przygotowania do startu załogowej misji na stację kosmiczną Tiangong. W ramach Shenzhou 14, trzech astronautów zostanie wyniesionych na ziemską orbitę. Oficjalny start został zaplanowany przez Chińczyków na 4 czerwca 2022 roku.

Czytaj też: Tiangong kontra ISS. Czy Chińczycy stworzą lepszą stację kosmiczną?

Astronauci polecą w przestrzeń kosmiczną na rakiecie Long March 2F.

 

Stacja Tiangong to ambitny projekt Chińczyków

Co ciekawe, Chińczycy udostępnią transmisję na żywo ze startu swojej rakiety wraz z astronautami. Trzyosobowa załoga przebywa obecnie na kwarantannie przed startem z Jiuquan Satellite Launch Center. Tożsamość astronautów nie została jeszcze ujawniona. Na ten moment wiemy jedynie, iż sam system statku kosmicznego i system rakietowy są w dobrym stanie, a każdy z komponentów działa tak, jak należy.

shenzhou142

fot. CNSA

Trzej członkowie misji Shenzhou 14 spędzą około 6 miesięcy na pokładzie Tianhe, głównego modułu stacji kosmicznej Tiangong. Astronauci będą odpowiedzialni również za nadzorowanie prac nad przyłączeniem kolejnych modułów do stacji. Konstrukcje Wentian i Mengtian dołączą do Tiangong odpowiednio pod koniec lipca i października 2022 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe moduły zakończą budowę stacji Tiangog sprawiając, że sama stacja będzie posiadała kształt litery “T”.

Nie wspominając już o większej ilości miejsca dla astronautów.

Czytaj też: Chińczycy chcą zdominować kosmos. Jak to zrobią?

“Jeśli astronauci znajdą się w sytuacji awaryjnej i będą musieli natychmiast wrócić, uruchomimy awaryjny start ratunkowy w możliwie najkrótszym czasie, aby sprowadzić ich z powrotem” – przekazał Deng Xiaojun, dowódca “zero” misji Shenzhou 14.

Kolejna misja, Shenzhou 15 jest zaplanowana na grudzień 2022 roku. W jej ramach kolejnych trzech członków załogi zostanie wysłanych na w pełni funkcjonalną już stację Tiangong.

Trzeba przyznać, że Chińczycy zdecydowanie nie próżnują jeśli chodzi o działania w kosmosie.

Źródło: SpaceNews / fot. CNSA

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.