Chińczycy: nasz teleskop mógł odebrać sygnał obcej cywilizacji

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chińczycy: nasz teleskop mógł odebrać sygnał obcej cywilizacji
Chińscy naukowcy twierdzą, że gigantyczny radioteleskop “Sky Eye” w Chinach mógł w ostatnim czasie wykryć ślady obcej cywilizacji. Naukowcy z Beijing Normal University znaleźli kilka przypadków “możliwych śladów technologicznych i cywilizacji spoza Ziemi”.

Co najlepsze, raport, który został opublikowany w Science and Technology Daily został… usunięty.

Czy coś faktycznie jest na rzeczy?

Sygnały zostały wykryte przez radioteleskop FAST

Sygnały, które mogą potencjalnie pochodzić od obcej cywilizacji zostały wykryte przez gigantyczny radioteleskop FAST znany pod nieformalną nazwą “Sky Eye”. Jeden z kosmologów, Zhang Tongjie przekazał, iż FAST wychwycił kilka wąskopasmowych sygnałów elektromagnetycznych, które różnią się od danych normalnie rejestrowanych przez teleskop.

Tongjie nie ukrywa, że opisywane sygnały mogą być też po prostu zwyczajnymi zakłóceniami radiowymi. Chińscy naukowcy w najbliższych tygodniach będą analizowali zebrane dane. Musimy raczej nastawić się na długi proces badawczy zanim poznamy więcej szczegółów na temat całej sytuacji.

Teleskop FAST, który znajduje się w prowincji Guizhou może wykrywać słabe fale radiowe pochodzące bezpośrednio z pulsarów i innych gwiazd znajdujących się w odległych galaktykach. Montaż teleskopu zakończono w 2016 roku, a jego koszt wyniósł 171 milionów dolarów.

Czytaj też: Gigantyczny chiński teleskop rozpoczął swoją pracę. Ma znaleźć życie poza Ziemią

Od września 2020 roku główną funkcją i zadaniem FAST jest poszukiwanie życia pozaziemskiego. Chińskie uniwersytety współpracują nad analizowaniem danych zebranych bezpośrednio przez teleskop. W 2019 roku uczeni zidentyfikowali dwa zestawy tajemniczych sygnałów i jeden w tym roku.

Czy faktycznie mamy do czynienia z rewolucyjnym odkryciem? Tego jeszcze nie wiadomo. Najbardziej zastanawiający w tym wszystkim jest fakt, że Chińczycy zdecydowali się usunąć swój raport z sieci. W środowisku naukowym takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Źródło: BI / fot. FAST

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.