Chińczycy przetestują górniczy statek kosmiczny

Tomasz BielskiSkomentuj
Chińczycy przetestują górniczy statek kosmiczny
{reklama-artykul}
Co zrobić, kiedy na Ziemi zabraknie zasobów naturalnych? Wystarczy skierować oczy w kosmos. Coraz większa liczba rządów oraz prywatnych przedsiębiorców zaczyna spoglądać w niebo w celu rozeznania się w kontekście górnictwa kosmicznego. Chińczycy także nie chcą odpuścić – firma Origin Space w najbliższym czasie wystrzeli w kosmos swój specjalny statek kosmiczny, który w przyszłości ma posłużyć do wydobywania różnych materiałów poza Ziemią.

Origin Space wierzy w kosmiczne górnictwo

Firma Origin Space wystrzeli innowacyjną sondę satelitarną NEO-1, już w listopadzie tego roku. Statek kosmiczny nie będzie co prawda prowadził jeszcze żadnego wydobycia, jednak przetestuje on różne technologie znajdujące się na jego pokładzie tak, aby sprawdzić, które z nich będą możliwe do użycia w późniejszym terminie.

Celem misji jest zweryfikowanie oraz sprawdzenie wielu funkcji, takich jak między innymi manewry orbitalne statku kosmicznego, symulowane przechwytywanie małego ciała niebieskiego oraz identyfikacja i sterowanie całym pojazdem – przekazał Yu Tianhong, współzałożyciel firmy Origin Space w rozmowie z IEEE Spectrum.

chinystatekgornictwo2
fot. Mike Petrucci – Unsplash.com

Origin Space to firma, która powstała w rozwijającym się, chińskim sektorze kosmicznym – zaraz po tym, jak rząd państwa zdecydował się otworzyć wspomnianą branżę w okolicach 2014 roku. Origin Space jest także jedną z wielu marek na świecie, które zajmuje się takimi dziedzinami, jak wydobycie surowców z asteroid czy sprowadzanie ich z powrotem na Ziemię.

Po wystrzeleniu sondy NEO-1, Origin Space planuje księżycowy projekt NEO-2 – jego data została ustalona na koniec 2021 lub początek 2022 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wtedy też Chińczycy będą lądowali bezpośrednio na powierzchni Księżyca.

W ostatnim czasie także NASA zapłaciła prywatnym firmom, aby pomogły jej rozwinąć technologię pozwalającą na gromadzenie zasobów z kosmosu.

Źródło: DT / fot. Kurt Cotoaga – Unsplash

Udostępnij

Tomasz BielskiTomek związany jest z serwisem instalki.pl od ponad dekady. Zajmuje się redagowaniem treści, okazjonalną publicystyką oraz dba o aktualizacje w dziale download.