Chińska agencja kosmiczna dołącza do wyścigu o znalezienie nadających się do zamieszkania egzoplanet – donosi Nature.
Jeszcze w kwietniu tego roku chińscy naukowcy przedstawią szczegółowy zarys pierwszej misji mającej na celu odkrycie potencjalnej Ziemi 2.0.
Ziemia 2.0 – czy faktycznie istnieje?
W ramach swojej nowej misji, Chińczycy będą poszukiwali egzoplanet w obrębie Drogi Mlecznej. Finalnym celem ma być znalezienie planety podobnej do Ziemi, która będzie krążyła wokół innej gwiazdy, podobnej do naszego Słońca. Naukowcy uważają, że Ziemia 2.0 może teoretycznie istnieć i co lepsze – posiadać warunki odpowiednie do rozwoju i utrzymania życia.
fot. Stefan Widua – Unsplash.com
Chińska agencja kosmiczna ma nadzieję na bycie pierwszą, która dokona wspomnianego odkrycia. Cały projekt będzie finansowany przez Chińską Akademię Nauk i jest obecnie we wstępnej fazie projektowania. Obserwatorium, które będzie odpowiedzialne za przeczesywanie Drogi Mlecznej zostanie najpewniej wystrzelone na pokładzie rakiety Long March w 2026 roku.
Chińczycy twierdzą także, że ich teleskop będzie około od 10 do 15 razy potężniejszy od teleskopu Keplera. Państwo Środka chce obserwować 1,2 miliona gwiazd na obszarze 500 stopni kwadratowych. Chińczycy skupią się na szukaniu egzoplanet poprzez wykrywanie spadków jasności gwiazd – świadczących o tym, iż planeta krąży bezpośrednio wokół nich.
Czytaj też: Chiny: wyślemy ludzi na Marsa i zbudujemy tam bazę
Oprócz Chin, nad podobnymi technologiami i pomysłami pracuje też Europejska Agencja Kosmiczna w ramach projektu PLATO.
Źródło: Nature / fot. Javier Miranda – Unsplash.com