Chińczycy rozpoczęli poszukiwanie Ziemi 2.0

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chińczycy rozpoczęli poszukiwanie Ziemi 2.0
Chińczycy ciężko pracują na to, aby znaleźć się w gronie kosmicznych potęg. Ledwo co Państwo Środka wysłało swoje pierwsze łaziki na powierzchnię Księżyca i Marsa, a już teraz dowiadujemy się, iż Chińczycy mają jeszcze bardziej ambitne plany.

Chińska agencja kosmiczna dołącza do wyścigu o znalezienie nadających się do zamieszkania egzoplanet – donosi Nature.

Jeszcze w kwietniu tego roku chińscy naukowcy przedstawią szczegółowy zarys pierwszej misji mającej na celu odkrycie potencjalnej Ziemi 2.0.

Ziemia 2.0 – czy faktycznie istnieje?

W ramach swojej nowej misji, Chińczycy będą poszukiwali egzoplanet w obrębie Drogi Mlecznej. Finalnym celem ma być znalezienie planety podobnej do Ziemi, która będzie krążyła wokół innej gwiazdy, podobnej do naszego Słońca. Naukowcy uważają, że Ziemia 2.0 może teoretycznie istnieć i co lepsze – posiadać warunki odpowiednie do rozwoju i utrzymania życia.

NASA już jakiś czas temu informowała, iż odkryła ponad 5000 egzoplanet. Wszystko to dzięki teleskopowi Kepler. Niestety żadna z odkrytych przez Amerykańską Agencję Kosmiczną egzoplanet nie przypomina Ziemi. Większość z nich nie krąży bowiem w strefie zdatnej do zamieszkania.

ziemia2022
fot. Stefan Widua – Unsplash.com

Chińska agencja kosmiczna ma nadzieję na bycie pierwszą, która dokona wspomnianego odkrycia. Cały projekt będzie finansowany przez Chińską Akademię Nauk i jest obecnie we wstępnej fazie projektowania. Obserwatorium, które będzie odpowiedzialne za przeczesywanie Drogi Mlecznej zostanie najpewniej wystrzelone na pokładzie rakiety Long March w 2026 roku.

Chińczycy twierdzą także, że ich teleskop będzie około od 10 do 15 razy potężniejszy od teleskopu Keplera. Państwo Środka chce obserwować 1,2 miliona gwiazd na obszarze 500 stopni kwadratowych. Chińczycy skupią się na szukaniu egzoplanet poprzez wykrywanie spadków jasności gwiazd – świadczących o tym, iż planeta krąży bezpośrednio wokół nich.

Czytaj też: Chiny: wyślemy ludzi na Marsa i zbudujemy tam bazę

Oprócz Chin, nad podobnymi technologiami i pomysłami pracuje też Europejska Agencja Kosmiczna w ramach projektu PLATO.

Źródło: Nature / fot. Javier Miranda – Unsplash.com

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.