Chińczycy wystrzelili w kosmos autorski statek kosmiczny, który ma działać na zasadzie wielokrotnego użytku. Obecnie nie wiadomo czym dokładnie jest cała konstrukcja – niektórzy porównują ją do samolotu kosmicznego XB-37 posiadanego przez Stany Zjednoczone. Podobnie, jak XB-37, chiński statek kosmiczny pozostanie na orbicie przez pewien czas, jednak rządzący w kraju twierdzą, iż będzie on odpowiedzialny za „pokojowe wykorzystanie przestrzeni” nad nasza planetą.
Dużo pytań, mało odpowiedzi
Nie jest jasne, jak dokładnie wygląda statek kosmiczny Chińczyków – w sieci nie są dostępne żadne rendery ani zdjęcia samego pojazdu. Na początku tego roku z Azji napływały jednak plotki na temat tego, iż podobna misja może odbyć się na przestrzeni 2020 roku. Start samolotu wielokrotnego użytku, który ma krążyć po orbicie Ziemi jest zgodny z deklarowanymi przez Chiny celami eksploracji kosmosu.
W 2017 roku chińskie media poinformowały, iż kraj opracowuje eksperymentalny statek kosmiczny wielokrotnego użytku, który byłby w stanie lądować w pozycji poziomej. Chiny wprowadziły także regulacje związane z lotnictwem w kontekście przestrzeni Jiuqan Satellite Launch Center – miejsca, z którego kraj ma zamiar wystrzelić między innymi rakietę Long March 2F. Pokazuje to więc, że na pojedynczym statku się nie skończy.
fot. Riya Rohewal – Unsplash
Chińskie media państwowe Xinhua twierdzą, iż wystrzelenie kosmicznego statku wielokrotnego użytku zakończyło się sukcesem. Amerykańskie Siły Powietrzne od razu zadeklarowały, iż będą śledzić przestrzeń powietrzną oraz obserwować całą sytuację.
Nic nie wskazuje na to, aby na pokładzie statku wielokrotnego użytku znajdowała się broń lub inne, niebezpieczne materiały. Można więc założyć, iż faktycznie Chińczycy przeprowadzają swoisty, oryginalny eksperyment.
O całym pomyśle dowiemy się pewnie więcej na przestrzeni najbliższych miesięcy.
Źródło: TheVerge / fot. Maciej Ruminkiewicz – Unsplash