Chińscy naukowcy stworzyli magnes milion razy silniejszy niż pole magnetyczne Ziemi

Aleksander PiskorzSkomentuj
Chińscy naukowcy stworzyli magnes milion razy silniejszy niż pole magnetyczne Ziemi
Chińczycy nie próżnują jeśli chodzi o rozwój zaawansowanych technologii. W Państwie Środka, a konkretniej w laboratorium Steady High Magnetic Field Facility na terenie Hefei udało się uruchomić najsilniejszy magnes w historii. Jego moc przekracza milion razy pole magnetyczne generowane przez naszą planetę.

Jak to możliwe?

Chińczycy stworzyli najsilniejszy magnes świata

Co ciekawe, sam magnes ma być wielkości monety o średnicy 33 milimetrów. Pomimo skromnych rozmiarów, magnes jest w stanie wytworzyć stabilne pole magnetyczne o wartości 45,22 tesli – to o około milion razy więcej niż całe pole magnetyczne Ziemi. Według oficjalnego raportu, Chińczycy dokonali w ten sposób “dużego przełomu technologicznego”.

Do tej pory rekord mocy należał do National High Magnetic Field Laboratory znajdującego się w Stanach Zjednoczonych – sam rekord miał ponad 20 lat.

Do czego w ogóle można wykorzystać tego typu magnes? Po pierwsze, wytworzenie tak potężnych pól magnetycznych, jak konstrukcja Chińczyków wymaga ogromnych ilości energii. Dla cierpliwych jest jednak nagroda. Niewiarygodnie silne magnesy można wykorzystać w celu zmniejszenia światowej zależności od paliw kopalnych. Potencjalne odkrycia Chińczyków da się również zastosować w przypadku półprzewodników i próby zastąpienia krzemu nowym materiałem – aby finalnie opracować superszybkie komputery pobierające bardzo mało energii.

Profesor Kuang Guangli, główny naukowiec w projekcie rozwoju supersilnego magnesu przekazał Anhui News, iż jego zespół z powodzeniem opracował najpotężniejszy na świecie magnes do badań naukowych. Badania i przygotowania do tego wydarzenia miały trwać według Guangliego “stosunkowo krótko”, czyli około 10 lat. Amerykanie również nie próżnują w tej materii – Stany Zjednoczone przekazały, iż konstruują potężne magnesy w celu przyspieszenia budowy reaktorów termojądrowych w nowy, bardziej wydajny sposób.

Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za Chińczyków. Po raz pierwszy w historii będziemy mieli do czynienia z magnesem, który zostanie wykorzystany do dalszych badań naukowych.

Kto wie, gdzie dokładnie zaprowadzi nas ta sytuacja.

Źródło: SCMP / fot. Steady High Magnetic Field Facility (SHMFF)

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.