Udany powrót na orbitę
Sonda zawierająca próbki z Księżyca oderwała się od jego powierzchni o godzinie 16:10 czasu polskiego w czwartek 3 grudnia. 6 minut później ta osiągnęła orbitę, a wnet, bo właśnie dzisiaj, połączy się ona z orbiterem, który od początku misji krążył wokół Księżyca. Proces dokowania potrwa około 3,5 godziny i będzie zautomatyzowany, ze względu na opóźnienia w komunikacji między Ziemią a Księżycem, które dzieli dystans około 380 tysięcy kilometrów.
Welcome home!
Take a look at the moment of Chinese spacecraft takes off from the #moon with samples. https://t.co/GJ8L8NErdp pic.twitter.com/BdEc0GHpZS
— CGTN (@CGTNOfficial) December 3, 2020
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna będzie mogła wysłać Chang’e 5 w stronę domu. Nie nastąpi to jednak natychmiast, a za kilka dni. Agencja musi wybrać idealny moment na powrót sondy z orbity Księżyca, tak aby wylądowała na Ziemi na terenie chorągwi (jednostka podziału terytorialnego odpowiadająca rangą powiatowi) Siziwang Qi w północnych Chinach, w regionie autonomicznym Mongolia Wewnętrzna. W tym samym miejscu lądują pojazdy zawierające na pokładzie powracających na Ziemię chińskich astronautów.
Podróż Chang’e 5 na Ziemię potrwa 112 godzin, czyli około 4,5 dnia. Jako że pojazdy powracające na naszą planetę z Księżyca przemieszczają się z prędkością większą niż te powracające na nią z niskiej orbity okołoziemskiej, chińska sonda najpierw „odbije się” od ziemskiej atmosfery, by nieco wyhamować, a dopiero potem dokona wejścia w atmosferę.
Wyjątkowe osiągnięcie
Jeżeli misja Chang’e 5 się powiedzie, Chiny staną się trzecim państwem, które zdołało sprowadzić na Ziemię próbki z Księżyca. Dwa inne z tych państw to Stany Zjednoczone oraz ZSRR. Te po raz ostatni tego samego dokonały jednak kilka dekad temu.
W sumie Chang’e 5 przywiezie na naszą planetę około 2 kg księżycowych skał. To zaledwie ułamek tego, co na Ziemię sprowadzono podczas misji Apollo, ale mimo to naukowa wartość próbki jest ogromna.
Źródło: LiveScience, fot. tyt. CNSA/CLEP