Chiński HSMC może nie uruchomić fabryki chipów. TSMC na pewno się cieszy

Jan DomańskiSkomentuj
Chiński HSMC może nie uruchomić fabryki chipów. TSMC na pewno się cieszy
{reklama-artykul}Od dłuższego czasu Chiny chcą uniezależnić się od producentów układów scalonych spoza ich kraju. TSMC, Intel, Samsung, to główni producenci mający własne linie do wytwarzania procesorów x86_64, ARM czy rdzeni kart graficznych. Wuhan Hongxin Semiconductor Company, czyli w skrócie HSMC, miała być zabezpieczeniem w tej materii dla Chin. Jednak mocno wspierana przez tamtejszy rząd firma boryka się z problemami.

Kłopoty z finansowaniem i przerwanie prac

To tym bardziej bolesne na przedsiębiorstwa i Chińskich władz, bo w ubiegłym roku zainwestowano już 15,6 miliarda juanów, a w tym roku kwota ma się powiększyć o 8,7 miliarda juanów. Jednymi z kluczowych problemów są opóźnienia w budowie zakładu zlokalizowanego w Wuhan (prowincja Hubei). Przez nieokreślone luki w finansowaniu i przerwy w łańcuchu kapitałowym, podwykonawcy odpowiedzialni za budowę nie otrzymali środków, więc ich prace zostały wstrzymane. Ale to nie koniec kłopotów.

wizualizacja fabryki HSMCTen obrazek jeszcze przez długi czas może pozostać tylko wizualizacją, a może nawet na zawsze? / foto. HSMC

Firma miała też problemy w pozyskaniu maszyn niezbędnych do produkcji układów scalonych, a przynajmniej jedna z nich warta 581 milionów juanów jest zabezpieczeniem majątkowym w kontekście pożyczki zaciągniętej przez HSMC. Łączne koszty są ogromne, bo w całym okresie eksploatacji szacuje się je na 128 miliardów juanów, a niewykluczone, że pozostała część finansowania będzie wstrzymana i projekt okaże się niewypałem. W przeciwieństwie do również chińskiego SMIC (spekulowało się, że może produkować chipy dla Huawei), HSMC chce stawiać na wyższą jakość i nowoczesne metody.

Planowane linie 14nm i 7nm mogą zostać przejęte od HSMC


Planowano linię do produkcji chipów w procesie 14-nanometrowym o wydajności około 30 tysięcy wafli krzemowych na miesiąc i drugą o podobnych możliwościach, ale nakierowaną na 7-nanometrowy, a nawet jeszcze niższy proces technologiczny. Jeśli projekt w przypadku dalszych perturbacji zostałby zawieszony, wyjściem awaryjnym byłoby ewentualne wykupienie przez inny podmiot niedokończonej fabryki i maszynerii od HSMC. Poza uniezależnieniem się od zagranicznych producentów, Chiny ze swoim nowym zakładem byłyby po prostu dużym konkurentem dla TSMC czy Samsunga. Jak na razie Tajwańska i Koreańska firma nie muszą się obawiać nowego znaczącego zakładu produkcyjnego. Jeśli powstanie, to z zauważalnymi opóźnieniami.

Zobacz również: Intelu i AMD, drżyjcie! Na scenę wkraczają procesory x86 z Chin

Źródło: wccftech / Foto: HSMC

Udostępnij

Jan DomańskiDziennikarz publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Skupia się głównie na tematyce związanej ze sprzętem komputerowym i grami wideo.