Do czego można wykorzystywać generatywną AI? Do całej masy zastosowań, choć w sieci najczęściej mówi się o „zlecaniu” sztucznej inteligencji tworzenia obrazów, filmów i plików dźwiękowych. Gracze wiedzą zapewne, że właśnie dzięki tej technologii działa technologia NVIDIA DLSS. Teraz świat dowiedział się o tym, że z generatywnej AI korzystają takie służby wywiadowcze jak CIA i MI6. Do czego?
MI6 i CIA z AI przeciwko zagrożeniom
Dyrektor CIA Bill Burns i szef brytyjskiej Secret Intelligence Service (SIS) Richard Moore ujawnili, że ich agencje na co dzień korzystają z dobrodziejstw generatywnej sztucznej inteligencji. Od podstawowego tworzenia podsumowań, przez kreowanie idei, po pomoc w identyfikacji kluczowych informacji w morzu danych.
W trakcie rozmowy z redaktorką Financial Times, Roulą Khalaf, podano, że MI6 posługuje się rozbudowanymi modelami językowymi, aby wertować niezliczone ilości danych w morzu treści ekstremistycznych w Internecie. Generatywna AI pomaga nawet agentom MI6 i CIA rozszyfrowywać najnowszy żargon przestępczy, dzięki czemu funkcjonariusze mogą wiarygodnie nawiązywać kontakty z tą społecznością.
Zarówno MI6, jak i CIA tworzą własne modele językowe, wyspecjalizowane w bardzo wąskich zadaniach.
Sztuczna inteligencja w mgnieniu oka zrobi to, co człowiekowi zajmuje godziny
Aby utrzymać się w czołówce krajów z nowoczesnym wywiadem, kluczowa jest przewaga technologiczna, co pokazuje chociażby sytuacja w Ukrainie. CIA i SIS wspomagają się pomocą ze strony partnerów z sektora prywatnego. Generatywna AI w rękach służb pokroju MI6 i CIA mogą pomóc czynić świat bezpieczniejszym miejscem, choć nie brakuje osób uważających, że może być też zgoła inaczej.
Przypominam, że z dobrodziejstw sztucznej inteligencji działającej lokalnie, na komputerze, może korzystać każdy z Was. Sprawdźcie na przykład darmowy NVIDIA ChatRTX, który pozwoli Wam stworzyć własny LLM (ang. large language model – duży model językowy).
Źródło: Financial Times