Czy na Marsie jest życie? Przełomowe odkrycie łazika Curiosity

Maksym SłomskiSkomentuj
Czy na Marsie jest życie? Przełomowe odkrycie łazika Curiosity
{reklama-artykul}
Niestety, mimo wielu lat badań i obserwacji, naukowcy nadal nie mają pojęcia, czy na Marsie istnieje bądź istniało życie, czy też nie. Choć natrafiono tam już na nieliczne potencjalne pozostałości po organizmach żywych, nigdy nie odnaleziono bezpośredniego dowodu na to, że te kiedykolwiek zamieszkiwały Czerwoną Planetę. Teraz odnaleziono kolejny możliwy ślad życia na Marsie, ale czy ma on jakąkolwiek wartość?

Kilka dni temu okazało się, że niedawno łazik Curiosity wykrył w atmosferze Marsa wyjątkowo duże (jak na tą planetę) stężenie metanu. Ta wiadomość wywołała spore zainteresowanie w naukowych kręgach, bowiem na Ziemi metan jest, najprościej mówiąc, produktem ubocznym wytwarzanym przez niektóre organizmy. Nie można powiedzieć że stężenie metanu na Marsie było wielkie, bo wynosiło zaledwie 21 części na miliard, ale równocześnie było dużo większe niż podczas skoku stężenia metanu zarejestrowanego w 2013 roku. Wtedy stężenie wzrosło do 15 części na miliard.

Metan nie pozostaje zbyt długo w atmosferze Marsa – dlatego właśnie odkrycia takie jak to są bardzo interesujące. Duża dawka omawianego gazu musiała zostać uwolniona niedawno. Czy została uwolniona przez skrywające się przed nami organizmy żywe?

curiosity2
Źródło: NASA

Niestety, póki co nie ma pewności skąd wziął się wzrost stężenia metanu. Chociaż Czerwona Planeta nie posiada aktywnych wulkanów, niektórzy podejrzewają, że za skok stężenia może odpowiadać jakiś geologiczny proces, taki jak reakcja chemiczna skał węglanowych, wody i wodoru. Łazik Curiosity nie będzie w stanie zlokalizować źródła metanu, ale NASA zamierza wykorzystać dane pozyskane podczas dodatkowych eksperymentów przeprowadzonych w weekend, aby rzucić nieco więcej światła na odkrycie.

„Podczas gdy zwiększone stężenie metanu zarejestrowane przez łazik Curiosity jest ekscytujące, jako potencjalny ślad życia, ważne jest aby pamiętać, że jest to wczesny wynik badań.”, czytamy w poście opublikowanym na Twitterze przez Thomasa Zurbuchena, zastępcę administratora Naukowego Dyrektoratu Misyjnego NASA. „Aby zachować naukową rzetelność, zespół badawczy będzie kontynuował analizę danych, zanim wyniki zostaną potwierdzone.”

Nawet jeżeli NASA potwierdzi obecność metanu, jeszcze przez długi czas nie będzie możliwości, aby przyjrzeć się kwestii jego źródeł. Łazik Mars 2020 i przyszłe planowane pojazdy, które mają odwiedzić Marsa, będą poszukiwać składników potencjalnego życia, ale nie buduje się ich z myślą o weryfikowaniu, czy życie na Czerwonej Planecie rzeczywiście istnieje.

Źródło: NASA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.