DARPA chce opracować kamerę, która naśladuje ludzki mózg

Maksym SłomskiSkomentuj
DARPA chce opracować kamerę, która naśladuje ludzki mózg
DARPA (ang. Defense Advanced Research Projects Agency), czyli amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej, która na przestrzeni lat pracowała nad całym mnóstwem ciekawych przedsięwzięć, zapowiedziała rozpoczęcie swojego kolejnego projektu. W ramach programu FENCE (ang. Fast Event-based Neuromorphic Camera and Electronics) pragnie ona opracować technologię, dzięki której kamery mają pracować znacznie wydajniej – poprzez naśladowanie tego, w jaki sposób działa… ludzki mózg.

W ramach programu zadanie stworzenie systemu kamer na podczerwień, które będą przetwarzać mniej danych i robić to szybciej, a jednocześnie zużywać mniej energii, otrzymały trzy zespoły naukowców. Są to zespoły naukowców z trzech firm – Raytheon, BAE Systems oraz Northrop Grumman.

Współczesne kamery i ich problemy

Dzisiejsze kamery cyfrowe powoli stają się ofiarami własnego sukcesu. Chociaż mogą one wykonywać zdjęcia i rejestrować filmy w coraz wyższych rozdzielczościach, a także śledzić obiekty z ogromną precyzją, w związku z tym muszą przetwarzać ogromne ilości danych. To, niestety, jest czasochłonne i energochłonne.

Jak wyjaśnia DARPA, opisana kwestia nie jest problemem, gdy kamera ma śledzić samolot na bezchmurnym niebie. Jeśli jednak tło obiektu staje się zatłoczone lub zaczyna się zmieniać, co w przypadku operacji wojskowych ma miejsce często, jest wręcz przeciwnie.

Inteligentne kamery na podczerwień

DARPA pragnie, aby program FENCE doprowadził do powstania kamer, które będą znacznie bardziej inteligentne niż te dotychczasowe, dzięki wykorzystaniu obwodów neuromorficznych, naśladujących architekturę neurobiologiczną ludzkiego ośrodkowego układu nerwowego – mózgu. Dzięki nim kamery mają być w stanie między innymi pomijać nieistotne części obrazu, drastycznie zmniejszając ilość danych wymagających przetworzenia. Takie kamery, zamiast zajmować się całym kadrem, będą skupiać się tylko na tych pikselach, które uległy zmianie.

fence

Logo programu FENCE. | Źródło: DARPA

Z myślą o omawianych kamerach uczestnicy programu FENCE pracują także nad nową matrycą płaszczyzny ogniskowej, charakteryzującą się niskim opóźnieniem i niskim poborem mocy i kilkoma innymi komponentami, które mają pomóc im w realizacji ich zadań. W drodze są również nowe algorytmy przetwarzania sygnałów i uczenia się, tworzone z myślą o rejestrowaniu złożonych, zmieniających się środowisk.

Wszystkie elementy wymienione powyżej mają być częścią czujnika FENCE, który powinien zużywać mniej niż 1,5 wata mocy (DARPA nie podzieliła się, w jakiej jednostce czasu). Czujnik ten może znaleźć cały szereg militarnych zastosowań – w autonomicznych pojazdach, robotach i nie tylko.

„Celem jest opracowanie ‘inteligentnego’ czujnika, który może inteligentnie zmniejszyć ilość informacji przesyłanych z kamery, zawężając dane, które mają zostać przeanalizowane, tylko do najważniejszych pikseli.”, powiedziała doktor Whitney Mason, menedżer programu FENCE w DARPA.

Kto wie, może technologia opracowana w ramach programu DARPA przyda się nie tylko w wojsku. Z czasem z pewnością się o tym przekonamy.

Źródło: DARPA, fot. tyt. DARPA

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.