Jak wiadomo, budowa satelitów oraz umieszczanie ich na ziemskiej orbicie to bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego, koncern BAE Systems oraz należąca do niego firma Pismatic wspólnie postanowiły stworzyć dla tych kosmicznych pojazdów tańszą alternatywę. Ów alternatywa, zasilany energią słoneczną bezzałogowy, autonomiczny samolot, który ma być zdolny do utrzymywania się w przestworzach nawet przez rok bez przerwy, właśnie ukończył swój pierwszy testowy lot.
PHASA-35 (ang. Persistent High Altitude Solar Aircraft), bo tak brzmi nazwa drona, wzbił się w powietrze z poligonu Strefy Zakazanej Woomera, zlokalizowanej w Południowej Australii. Nie poinformowano, ile czasu trwał lot, ale wygląda na to, że test przebiegł w pełni pomyślnie.
Samolot, którego budowę finansowo wsparły brytyjskie Laboratorium Nauki i Technologii Obronnych (DTSL) oraz australijska Grupa Nauki i Technologii Obronnych, został zaprojektowany z myślą o autonomicznym lataniu w stratosferze, ponad większością ruchu powietrznego i zjawisk pogodowych. W dzień pojazd zasilany jest przez energię z paneli słonecznych umieszczonych na jego skrzydłach, której nadwyżka trafia do baterii. Ta nadwyżka wykorzystywana jest rzecz jasna w nocy. Dzięki temu oraz dzięki rozpiętości skrzydeł wynoszącej 35 metrów i kompozytowej konstrukcji z włókna węglowego (o masie 150 kilogramów) dron może latać nawet przez rok bez przerwy, jak twierdzi BAE Systems.
Powyższe cechy sprawiają, że PHASA-35 może stać się platformą pozwalającą na prowadzenie wielu zarówno militarnych, jak i komercyjnych operacji. Pojazd byłby w stanie pełnić zarówno funkcje obserwacyjne, jak i komunikacyjne. Na przykład, samolot mógłby wypatrywać pożary lasów czy zapewniać dostęp do sieci komunikacyjnych, w tym 5G.
Wystarczyło 20 miesięcy, aby z projektu samolotu PHASA-35 narodziły się dwa pełnowymiarowe prototypy, którymi BAE Systems dysponuje obecnie. W tym roku koncern zamierza zrealizować kolejne testowe loty tych pojazdów. Możliwe że już 12 miesięcy pierwsi klienci BAE Systems będą mogli zacząć wykorzystywać je w swoich działaniach.
Źródło: BAE Systems