Według naukowców dostarczanie odpowiednich narządów za pomocą dronów może być niejednokrotnie szybsze, bezpieczniejsze oraz wygodniejsze w porównaniu do konwencjonalnych metod transportu.
Dron, który został wykorzystany do transportu nerki zbudowany jest w oparciu o autorskie, ośmiowirnikowe skrzydło, które posiadała moduły zapasowe, a także silniki pozwalające na podtrzymanie pracy. Dodatkowo, sprzęt wyposażony jest w spadochron, który pozwoli na bezpieczne wylądowanie na ziemi w przypadku ewentualnej awarii, do jakiej mogłoby dojść w powietrzu. Na pokładzie drona naukowcy i inżynierowie umieścili również specjalną aparaturę, która odpowiada za utrzymanie oraz monitorowanie ludzkiego organu tak, aby był on cały czas sprawny i nadający się do przeszczepu.
Wykorzystanie dronów może pozwolić lekarzom na szybszy i sprawniejszy dostęp do potrzebującego pacjenta – loty czarterowe czy też medyczne helikoptery nie zawsze są w stanie wylądować wszędzie. Najczęściej to właśnie problemy z lądowaniem sprawiają, iż sam transport jest opóźniony. W przypadku dronów nie trzeba przejmować się tą kwestią.
Na ten moment nie wiadomo, jak naukowcy chcą sprawić, aby technologia związana z transportem narządów za pomocą dronów stała się dostępna na szeroką skalę. Pierwszy, operacyjny sukces pokazuje jednak, że technologia działa i jest w stanie służyć człowiekowi w potrzebie.
Bardzo możliwe, że w najbliższej przyszłości doczekamy się opisywanych dronów w większej ilości szpitali na całym świecie.
Źródło: Digital Trends