Dubaj buduje własny księżyc. Będzie pełnił kilka funkcji

Maksym SłomskiSkomentuj
Dubaj buduje własny księżyc. Będzie pełnił kilka funkcji
Na Półwyspie Arabskim powstają ambitne inwestycje, o jakich nawet nie śni się w całej reszcie świata. W Arabii Saudyjskiej na polecenie księcia koronnego Muhammada ibn Salmana ibn Abd al-Aziza Al Su’uda budowane jest na przykład długie na 170 kilometrów, wysokie na 500 metrów i szerokie na zaledwie 200 metrów miasto przyszłości o nazwie The Line. I tak, prace trwają. Podobnych inwestycji jest więcej, a wiele z nich ma miejsce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Dubaju zostanie zbudowana replika Księżyca, pełniąca użyteczną funkcję.

Replika Księżyca w Dubaju

Kanadyjski przedsiębiorca Michael Henderson planuje zbudowanie w Dubaju 274-metrowej repliki Księżyca na szczycie 30-metrowego budynku. Projekt o nazwie MOON, omawiany na targach Arabian Travel Market, wyceniany jest na 5 miliardów dolarów i ma przy okazji pełnić rolę luksusowego hotelu. Chętnych na wakacje lub nawet zakup prywatnych pokoi z pewnością nie zabraknie.

„Mamy największą markę na świecie” – zażartował Henderson w rozmowie The Associated Press, nawiązując do faktu, że marką jest Księżyc jako ciało niebieskie. „Osiem miliardów ludzi zna naszą markę, a jeszcze nawet nie zaczęliśmy budowy” – dodał.

MOON ma świecić w nocy – nie światłem odbitym jak prawdziwy Księżyc, a za sprawą odpowiedniej iluminacji. Ta może nie podobać się okolicznym mieszkańcom. Plany budowy podobnej konstrukcji o nazwie MSG Sphere w Londynie, drugiej po tej w Las Vegas, zostały wstrzymane po tym, jak mieszkańcy zaprotestowali przeciwko znacznemu zanieczyszczeniu światłem i zakłóceniom, jakie spowodowałaby budowa.

msg sphere las vegas

MSG Sphere w Las Vegas. | Źródło: MSG SPHERE STUDIOS

Księżyc w Dubaju pomieści tysiące osób

Projekt zaproponowany przez Hendersona obejmuje ośrodek wypoczynkowy wewnątrz kulistej struktury, wraz z hotelem liczącym 4000 pokoi, areną mogącą pomieścić 10 000 osób oraz specjalną „księżycową kolonią”, która da gościom wrażenie chodzenia po Księżycu w stanie nieważkości.

Projekt MOON obejmuje również miejsce na ewentualne kasyno. Hazard pozostaje wprawdzie nielegalny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale… Wielkie marki, takie jak Caesar’s Palace, już istnieją lub mają nadzieję otworzyć biznes w Dubaju.

W ZEA wszystko jest kwestią pieniędzy i dogadania się z jednym z siedmiu szejków rządzących każdym z siedmiu emiratów – są nimi Abu Zabi, Dubaj, Szardża, Adżman, Umm al-Kajwajn, Ras al-Chajma i Fudżajra.

Źródło: AP

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.