Dyskietki wciąż żywe. W tym mieście do dziś pełnią bardzo ważną rolę

Anna BorzęckaSkomentuj
Dyskietki wciąż żywe. W tym mieście do dziś pełnią bardzo ważną rolę

Chociaż dyskietki to rozwiązanie, których historia sięga lat 70. XX wieku i których czasy świetności dawno minęły, te wciąż nie odeszły w kompletną niepamięć. Właściwie to dopiero niedawno zaczęto rezygnować z dotychczas najważniejszych zastosowań dyskietek. W 2019 roku Stany Zjednoczone w końcu przestały wykorzystywać dyskietki w swoim systemie zarządzania bronią nuklearną. W 2022 roku dyskietkom i innym przestarzałym nośnikom danym wojnę wypowiedział japoński minister cyfryzacji, Tarō Kōno.

Mimo wszystko w niektórych miejscach na świecie dyskietki wciąż odgrywają bardzo ważne role. Jednym z tych miejsc jest amerykańskie miasto San Francisco.

Dyskietki używane do zarządzania koleją

Jak dowiadujemy się z raportu przygotowanego przez amerykańską dziennikarkę Luz Pena dla serwisu ABC7News, dyskietki są już od 26 lat wykorzystywane w San Francisco do zarządzania systemem kontroli kolei. To dość ironiczne, biorąc pod uwagę fakt, że San Francisco leży w Dolinie Krzemowej, czyli światowej stolicy innowacji.

Agencja Transportu Miejskiego w San Francisco była jedną z pierwszych w Stanach Zjednoczonych, która pod koniec lat 90. XX, a dokładniej mówiąc w 1998 roku zaczęła wykorzystywać automatyczny system zarządzania koleją. Problem w tym, że system ten od samego początku bazował na dyskietkach, które każdego poranka pracownicy agencji musieli wkładać do komputerów, by te wiedziały, jak zarządzać ruchem pociągów, a już w 1998 roku dyskietki były przestarzałe. Przecież w tym samym roku premierę miał kultowy StarCraft, którego sprzedawano na płytach CD. Aha, trzeba jeszcze zaznaczyć, że wbrew temu, co możecie usłyszeć w materiale przygotowanym przez amerykańskich dziennikarzy, w 1998 roku zdecydowanie istniały komputery wykorzystujące dyski twarde.

Dyrektor Agencji Transportu Miejskiego w San Francisco, Jeffrey Tumlin, powiedział, że obecny system zarządzania koleją działa poprawnie, mimo iż jest wykorzystywany od 26 lat zamiast planowanych 20 do 25. Niemniej, z każdym rokiem rośnie ryzyko, że system ten dozna awarii, która nie będzie łatwa w naprawie. Trochę strach pomyśleć, co może się stać, gdy do niej dojdzie.

Ostatecznego końca dyskietek jeszcze nie widać

Dlaczego system zarządzania koleją w San Francisco nie został jeszcze zmodernizowany? Podobno plany modernizacji są, ale ta ma potrwać nawet dekadę, a jej koszty mają sięgać setek milionów dolarów. Niemniej, ta jak dotychczas nie wystartowała, a to oznacza, że przynajmniej tam dyskietki jeszcze przez bardzo długi czas będą miały zastosowanie.

Oczywiście San Francisco to nie jedyne miejsce na świecie, gdzie nadal wykorzystuje się dyskietki. Dyskietki używane są jeszcze chociażby w lotnictwie. Na przykład, to z ich pomocą aktualizuje się system samolotu Boeing 747.

A czy Wy nadal korzystacie z dyskietek? Jeśli tak, dajcie znać w komentarzach, dlaczego.

Źródło: ABC7News, fot. tyt. Canva

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.