Egzoszkielet dla niemowląt pomoże w rozwoju dzieci z porażeniem mózgowym

Maciej D.Skomentuj
Egzoszkielet dla niemowląt pomoże w rozwoju dzieci z porażeniem mózgowym
Mózgowe porażenie dziecięce obejmuje szereg neurologicznych zaburzeń, które m.in. wpływają na rozwój mięśni oraz koordynacje ruchów. Niestety diagnoza stwierdzająca taką przypadłość nie jest prosta, zwykle następuje po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. W następstwie tak późnego wykrycia choroby rehabilitacja jest zdecydowanie utrudniona.

Grupa inżynierów biomedycznych i fizjoterapeutów z Uniwersytetu w Oklahomie stworzyła prototyp egzoszkieletu, który pomaga dzieciom zagrożonym porażeniem mózgowym rozwijać umiejętności ruchowe oraz poznawcze poprzez raczkowanie. Jest to jedna z pierwszych czynności, które dzieci próbują wykonywać same w kluczowym dla rozwoju okresie między drugim a ósmym miesiącem życia.

Jako, że dzieci z porażenie mózgowym zdobywają tę umiejętność średnio w wieku dwóch lat, ich rozwój jest zdecydowanie spowolniony. Zbudowany przez badaczy egzoszkielet dla niemowlaków ma zapobiegać takiej sytuacji. Oprócz wsporników dla małego pacjenta, urządzenie składa się również z małej czapki złożonej z setek elektrod śledzących aktywność mózgu dziecka. Dzięki samouczącemu się algorytmowi egzoszkielet wie, kiedy maluch próbuje raczkować i pomaga mu w niezbędnych czynnościach.

Obecnie prowadzone są badania na grupie 56 niemowląt. Pierwszych wyników testu możemy spodziewać się najszybciej za pół roku. Jeśli okażą się one pozytywne inżynierów czeka współpraca z innymi uniwersytetami. Jeżeli projekt okaże się sukcesem, być może w przyszłości rodzice chorych dzieci będą mogli kupić taki sprzęt do domu, aby ich pociechy mogły prawidłowo się rozwijać.

Źródło: Spectrum.ieee

Udostępnij

Maciej D.