Elon Musk: testy Neuralink na ludziach może jeszcze w tym roku

Maksym SłomskiSkomentuj
Elon Musk: testy Neuralink na ludziach może jeszcze w tym roku
W 2016 roku Elon Musk założył wraz z innymi przedsiębiorcami firmę Neuralink, która powstała z myślą o tym, aby opracować wszczepialne interfejsy mózg-komputer. Takie interfejsy mogą pozwolić nie tylko na kontrolowanie tylko z pomocą umysłu przeróżnych elektronicznych urządzeń, ale także na rozwiązanie problemów stwarzanych przez poważne neurologiczne choroby. Co najlepsze, wygląda na to, że ta wizja jest coraz bliższa realizacji.

Neuralink – badania na ludziach

Dotychczas firma Nuralink z powodzeniem przetestowała swój interfejs mózg-komputer chociażby na świniach oraz małpach. Niedawno donieśliśmy o tym, iż naukowcom pracującym dla przedsiębiorstwa udało się wszczepić małpie implant, który umożliwił jej granie w gry wideo za pomocą fal mózgowych. Właśnie dowiedzieliśmy się jednak, że wielkimi krokami zbliżają się testy interfejsu z udziałem ludzi.

Źródłem powyższej informacji jest rzecz jasna sam Elon Musk. Ten opublikował na Twitterze post, w którym stwierdził, że przeprowadzenie pierwszych testów interfejsu mózg-komputer z udziałem ludzi może być możliwe jeszcze w tym roku.

„Neuralink ciężko pracuje nad tym, by upewnić się, że implant jest bezpieczny, a dodatkowo nieustannie utrzymuje kontakt z FDA (Agencją Żywności i Leków). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może będziemy w stanie przeprowadzić wstępne badania z udziałem ludzi później w tym roku.”, czytamy w poście Elona Muska.


Technologia o ogromnym potencjale

Cóż, mnóstwo osób z pewnością ma ciarki na myśl o implantach wszczepionych do ludzkiej głowy (w szczególności mam na myśli oczywiście miłośników wszelkiego rodzaju teorii spiskowych). Niemniej, taka technologia może naprawdę pomóc wielu ludziom. Istnieje szansa, że za jej sprawą osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, które doznały ciężkiego urazu kręgosłupa, znowu będą w stanie chodzić. Możliwe też, że implant Neuralink pozwoli co najmniej złagodzić objawy demencji czy choroby Alzheimera. Rzecz jasna, zastosowania interfejsu będą wykraczać daleko poza medycynę.

neuralink-implant

Implant firmy Neuralink. | Źródło: Neuralink/YouTube

W tej chwili trudno przewidzieć czy implant rzeczywiście będzie oferował takie możliwości, jakie Neuralink sobie wyobraża, a zwłaszcza początkowo. Chociaż jego testy z udziałem ludźmi powinny odbyć się już wkrótce, omawiana technologia wciąż jest w powijakach. Mam nadzieję, że nie okaże się ona gigantycznym rozczarowaniem.

Źródło: Elon Musk (Twitter), fot. tyt. Canva

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.