Facebook stworzył superkomputer do trenowania sztucznej inteligencji. Firma trzyma jego lokalizację w tajemnicy

Aleksander PiskorzSkomentuj
Facebook stworzył superkomputer do trenowania sztucznej inteligencji. Firma trzyma jego lokalizację w tajemnicy
{reklama-artykul}
Meta oficjalnie poinformowała, iż uruchomiła swój nowy superkomputer AI Research SuperCluster. Konstrukcja od początku przeznaczona jest do uczenia maszynowego oraz rozwijania modeli sztucznej inteligencji. Według Marka Zuckerberga, do końca 2022 roku konstrukcja AI RSC ma stać się najpotężniejszym tego typu sprzętem na świecie.

Za co będzie odpowiadać?

Facebook trzyma lokalizację nowego superkomputera w tajemnicy

W swoim poście opublikowanym na Facebooku, Mark Zuckerberg stwierdził, iż AI RSC jest konstrukcją, która będzie najszybszym i najbardziej wydajnym superkomputerem AI na świecie. Meta jest więc kolejną firmą po NVIDII i Google, która inwestuje we własne superkomputery odpowiadające za przetwarzanie ogromnej ilości danych.

AI ResearchCenter od Facebooka będzie pracować na zbiorach danych o wielkości jednego eksabajta. To około 1073741824 gigabajtów. Liczby te są więc potężne.

Czym dokładnie będzie zajmował się nowy superkomputer Meta? Między innymi trenowaniem modeli sztucznej inteligencji odpowiedzialnej za analizę tekstu, zdjęć oraz wideo. Facebook chce wykorzystać możliwości swojego superkomputera również do tworzenia nowych produktów z zakresu rzeczywistości rozszerzonej, jak również dołożyć kolejną cegiełkę do uruchomienia konceptu Metaverse.

metasuperkomputer2
fot. Meta

W oficjalnym wpisie na blogu Meta możemy przeczytać, że AI RSC będzie w stanie obsługiwać tłumaczenia głosowe w czasie rzeczywistym dla setek różnych języków. Rozpoczynając projekt swojego superkomputera prawie 2 lata temu, Facebook musiał także poradzić sobie ze znaczącymi problemami: między innymi zaprojektowaniem systemów zasilania, okablowania, sieci oraz skutecznego chłodzenia.

Amerykańska korporacja nie zdecydowała się ujawnić, ile kosztował cały projekt oraz w jakim dokładnie miejscu będzie działać superkomputer AI RSC. Skąd taka decyzja? Tego do końca nie wiadomo. Bardzo możliwe, że Mark Zuckerberg obawia się o bezpieczeństwo swojego sprzętu.

Powstanie superkomputera zbiega się bowiem z najgorszym okresem zaufania użytkowników w historii całej firmy.

Źródło: Meta / fot. Meta

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.