GIS Arta to Uber dla artylerii. Ukraińcy dzięki niemu roznoszą Rosjan w pył

Maksym SłomskiSkomentuj
GIS Arta to Uber dla artylerii. Ukraińcy dzięki niemu roznoszą Rosjan w pył
Zamawiał Pan ostrzał artyleryjski? W porządku, leci. Niektórzy z Was z pewnością widzieli w Internecie zdjęcia doszczętnie zniszczonych rosyjskich pojazdów, które próbowały przeprawić się przez rzekę Siewierskij Doniec. Rosjanie ponieśli tam ogromne straty zarówno w sprzęcie, jak i żołnierzach, a wszystko to okazało się zasługą systemu GIS Arta oraz… Elona Muska.


GIS Arta sprawdza się w boju

GIS Arta to system wykorzystujący drony, GPS, precyzyjne mapy oraz dane dotyczące amunicji artyleryjskiej. Gdy tylko dron patrolujący dany obszar dostrzeże wroga, przesyła dane na temat lokalizacji wojsk i automatycznie „zamawia” nań ostrzał artyleryjski. Ułamki sekundy później oprogramowanie odpowiedzialne za dobranie optymalnego sposobu ostrzału, na podstawie danych GPS oraz ukształtowania terenu, przesyła informacje operatorom dronów, artylerii lub moździerzy. Gdy żołnierze otrzymają zielone światło do ataku, cel jest ostrzeliwany w ciągu od kilku do kilkudziesięciu sekund od momentu zgłoszenia.

GIS Arta oblicza kiedy dany pocisk sięgnie celu, dzięki czemu możliwa jest idealna synchronizacja prowadzenia ognia z różnych stanowisk, uniemożliwiająca odwrót siłom wroga.



Jak podaje strona ukraińska, w trakcie przeprawy Rosjanie stracili niemal cały batalion wojsk. Zniszczono 73 czołgi T-72 oraz T-80, pływające transportery MT-LB, łodzie, wozy bojowe piechoty BMP oraz sprzęt wojsk inżynieryjnych. Według doniesień życie mogło stracić ok. 1,5 tysiąca żołnierzy rosyjskich. Do powyższych strat osobowych warto podejść z pewną dozą rezerwy.

Podobne amerykańskie systemy potrzebują nawet 30 minut na analizę od momentu zgłoszenia celów. Jak informują eksperci, strona ukraińska zrezygnowała z tak dokładnej analizy na rzecz błyskawicznej reakcji. Nie oznacza to oczywiście, że Ukraina nie liczy się z niebezpieczeństwem ognia sojuszniczego. System GIS Arta oznacza w odpowiedni sposób szkoły i szpitale, co ma pomóc uniknąć strat po stronie cywili.

Rola Elona Muska

System GIS Arta działa w Ukrainie tak sprawnie za sprawą internetu satelitarnego, dostarczanego przez firmę Starlink. Elon Musk otrzymuje regularnie pogróżki w związku ze swoim zaangażowaniem w pomoc Ukrainie. Groził mu już m.in. Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos – Dmitrij Rogozin. Powiedział, że Elon Musk za swoje postępowanie „odpowie jak dorosły – nie ważne, jak długo będzie udawał głupka”.

Elon Musk odparł krótko: „Jeżeli umrę w tajemniczych okolicznościach, fajnie było Was znać.”



Źródło: Twitter, zdj. tyt. Canva Pro (nie przedstawia oddziałów ukraińskich)

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.