Gołębie mogą przenosić dane szybciej niż światłowód

Maksym SłomskiSkomentuj
Gołębie mogą przenosić dane szybciej niż światłowód

Na długo przed tym, jak człowiek opracował nowoczesne formy transferu danych, dane przenoszone były w sposób analogowy. Czym innym bowiem jest wysyłanie listów, jak analogową formą przesyłania wiadomości na komunikatorze Messenger? Jedne z najstarszych metod na transfer treści wszelkiej maści zakładają wykorzystanie do tego gońców lub gołębi pocztowych. Pewien youtuber postanowił zweryfikować to, czy gołębie pocztowe potrafią transferować dane szybciej niż łącza światłowodowe. Serio.

Gołębie vs łącza światłowodowe

W 2009 roku gołąb pocztowy z powodzeniem przeniósł kartę pamięci o pojemności 4 GB na odległość 90 kilometrów znacznie szybciej, niż przesłano je za pomocą południowoafrykańskiej usługi ADSL. Gołąb dotarł do miejsca przeznaczenia po dwóch godzinach, podczas gdy w tym samym czasie przesłano zaledwie 4 procent danych przez internet. A jak sytuacja wygląda dziś?

Najnowszy szalony test przeprowadzony przez Jeffa Geerlinga dowodzi tego, że na stosunkowo krótkich dystansach gołębie mogą przenosić informacje szybciej niż przesyła się je przez gigabitowy internet. Jak widzicie, przenoszenie danych zostało tu potraktowane dosłownie. Gołębie teoretycznie mogłyby w niektórych sytuacjach zastąpić dzisiejsze połączenia światłowodowe. Mowa o przesyłaniu danych w promieniu około 800 kilometrów. Jak tego dowiódł?

Gołębie a dokładnie to jeden gołąb stojący w kałuży, który jest naprawdę smutny
Pamiętaj, że kiedy długo nie myjesz samochodu, gdzieś na świecie smuci się gołąb. | Źródło: Internet

Nietypowy test

Najpierw Geerling ustalił, że gołąb pocztowy może przetransportować maksymalnie trzy pendrive’y o pojemności 1 TB podczas jednej podróży. Warto dodać, że rozmiar paczki był blisko limitu tego, co ptak mógł unieść. Później odbył się lot. Samolotem. Geerling z trzema pendrive’ami leciał z Saint Louis do Nowej Szkocji w Stanach Zjednoczonych, a komputer w tym czasie przesyłał paczkę 3 TB plików między obiema lokalizacjami. Co ważne, wykorzystano transfer o przepustowości gigabitowej, jednak faktyczna prędkość była mniejsza. Znacie to doskonale.

gołąb
Krół gołębi z kromką chleba na szyi (po lewej) i drugi gołąb typu zwyczajnego (po prawej). | Źródło: mat. własny

Skopiowanie danych z laptopa na dyski, lot do Nowej Szkocji i skopiowanie ich na tamtejszy komputer zajęło 6 godzin i 53 minuty. Gigabitowy internet potrzebował na przesłanie danych 10 godzin i 54 minut.

Ktoś napisze teraz: „zaraz, ale samolot leci szybciej niż gołąb!”. Znakomite spostrzeżenie.

Samolot z Geerlingiem na pokładzie leciał z prędkością około 900 km/h, a średnia prędkość gołębia pocztowego to około 80 km/h. Geerling obliczył, że odrzutowiec może przewyższyć transfer gigabitowy 3 TB danych w promieniu 8000 km. Gołąb byłby w stanie to zrobić szybciej w promieniu 800 km. Prosta matematyka.

Dane naprawdę przesyła się często na nośnikach fizycznych

Dopóki większe, lekkie dyski flash nie zagoszczą na rynku, gołąb nie przeniesie więcej niż 3 TB w trakcie jednej podróży. Geerling mógł oczywiście przewieźć samolotem dyski twarde zawierające znacznie więcej danych. Zauważono, że to właśnie dlatego Amazon wspiera swoją infrastrukturę chmurową za pomocą… ciężarówek przewożących petabajty plików na fizycznych nośnikach.

Źródło: YouTube @JeffGeerling, zdj. tyt. mat. własny

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.