Helikopter na Marsie przygotowuje się do startu

Aleksander PiskorzSkomentuj
Helikopter na Marsie przygotowuje się do startu
{reklama-artykul}
Jeden z najbardziej ekscytujących punktów misji łazika Perseverance zbliża się wielkimi krokami. Konkretniej chodzi tu oczywiście o helikopter Ingenuity, który znajduje się na pokładzie wspomnianego łazika oraz jego misję zakładającą uniesienie się i przelot krótkiego odcinka na Marsie. NASA przygotowuje się do startu tejże misji i sprawdza poprawność działania komponentów. Ingenuity jest także powoli opuszczany na powierzchnię Marsa.

Pierwszy, dziewiczy lot ma odbyć się już za tydzień, 8 kwietnia 2021 roku.

Pierwszy statek powietrzny na obcej planecie

Zespół Jet Propulsion Laboratory z NASA nadzoruje misję helikoptera Ingenuity, który wzbije się w powietrze nad powierzchnią Czerwonej Planety. Pierwszy lot miałby odbyć się 8 kwietnia, a Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała już na swoim Twitterze zdjęcie helikoptera z całkowicie rozłożonymi nogami, zaledwie kilka centymetrów nad Ziemią. W ten sposób łazik Perseverance przygotowuje się do swoistego uwolnienia helikoptera i jego startu.

„Jesteśmy już na wyciągnięcie ręki” – przekazała NASA.

Ingenuity opuścił wszystkie cztery nogi i jest w stanie wylądować na powierzchni Czerwonej Planety. Gdy Perseverance z powodzeniem opuści helikopter, łazik odjedzie na bezpieczna odległość, aby dać temu pojazdowi szansę na wzbicie się w powietrze. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Ingenuity wykona pięć oddzielnych lotów, z których każdy będzie nieco trudniejszy od poprzedniego.

ingenuitymars2
fot. NASA

Podczas pierwszego lotu, helikopter wykona manewr zawiśnięcia nad powierzchnią Marsa, aby potwierdzić, że maszyna dotarła na Czerwoną Planetę w pełni sprawna. Późniejsze loty pozwolą na przemieszczenie się Ingenuity na odległość nawet 300 metrów. Jeśli cała operacja zakończy się powodzeniem, to da ona NASA podwaliny pod bardziej zaawansowane helikoptery marsjańskie, które będą w stanie latać bliżej powierzchni Marsa – chociażby w poszukiwaniu przydatnych miejsc badawczych.

NASA chce także wykorzystać te helikoptery do stworzenia swoistych map przeznaczonych dla następnych łazików marsjańskich.

Źródło: DT / fot. NASA/JPL-Caltech

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.