Humanoidalny robot Torobo wbija gwoździe niezwykle precyzyjnie. Czy potrafi coś jeszcze?

Marta BorkowskaSkomentuj
Humanoidalny robot Torobo wbija gwoździe niezwykle precyzyjnie. Czy potrafi coś jeszcze?

Tokyo Robotics przedstawiło swojego najnowszego robota humanoidalnego, Torobo. I choć zaprezentowano go podczas różnych czynności, to największe zainteresowanie przykuł fakt, że potrafi precyzyjnie wbić gwoździa w drewno. Czy to oznacza, że już niebawem ujrzymy maszynę w firmach budowlanych?

Konstrukcja i możliwości Torobo

Mający 166 cm wysokości oraz zasięg 68 cm, z wyglądu bardzo przypomina człowieka. Według Tokyo Robotics, każda z jego robotycznych rąk może obsługiwać ładunek o wadze 8 kg w najgorszej możliwej pozycji trzymania oraz do 20 kg przy maksymalnej chwilowej sile trzymania. Dzięki temu robot nadaje się do różnorodnych zadań badawczo-rozwojowych, które normalnie robią ludzie.

Torobo wymiary / Zdjęcie: Tokyo Robotics

Maszynę wyposażono w czujniki momentu obrotowego we wszystkich stawach ramion i talii. Dzięki temu robot może bezpiecznie zatrzymywać się w przypadku kontaktu oraz wykonywać zadania z kontrolą siły. Umożliwia to robienie takich zadań jak montaż, gotowanie czy interakcje fizyczne z ludźmi w sposób bezpieczny i zręczny. Konstrukcja obejmuje dwuosiowe ramiona o siedmiu stopniach swobody, trzyosiową talię, trzyosiową szyję oraz czteroosiowe podwozie z mobilną bazą, co daje mu ludzkie możliwości ruchowe, odpowiednie dla środowisk mieszkalnych, czy też pracy w fabryce.

Robotyczna dłoń 3palcowa / Zdjęcie: Tokyo Robotics

Systemy sterowania robota używają elastycznego gumowego materiału, czujników momentu obrotowego, specjalnych przekładni i zaawansowanej kontroli siły. Pozwala to na pochłanianie siły odbicia młotka, co zwiększa precyzję i bezpieczeństwo operacji. Zaprojektowano go z przeznaczeniem do zaawansowanych zastosowań przemysłowych. Jego wszechstronność sprawia, że idealnie nadaje się do badań nad automatyzacją zadań wymagających interakcji z ludźmi, otoczeniem i przedmiotami.

Inteligentne oprogramowanie

Torobo korzysta z zaawansowanego systemu operacyjnego Robot Operating System (ROS). To umożliwia mu planowanie ruchów i zbieranie danych z czujników, takich jak obrazy z kamer i kąty zgięcia stawów. Wykorzystuje także system Perception Neuron PRO do nauki nowych ruchów i zdalnego sterowania. Pozwala to uniknąć kolizji i kontrolować moment obrotowy, gdy robot napotyka przeszkody. Dzięki temu jest bezpieczny i może pracować w różnych warunkach. Umie również niezależnie sterować każdą ręką, chwytakami, szyją, talią i mobilną bazą.

Torobo został stworzony z myślą o przyszłości przemysłu. Dzięki zaawansowanej technologii i możliwościom adaptacyjnym, może zastąpić ludzi w trudnych i precyzyjnych zadaniach. Jego funkcje i wszechstronność sprawiają, że jest idealnym narzędziem do automatyzacji pracy w różnych branżach.

Źródło: Tokyo Robotics

Udostępnij

Marta BorkowskaPasjonatka fotografii, książek i filmów. Zafascynowana nowościami technicznymi, światem nauki oraz tajemnicami kosmosu, ciągle poszukuję inspiracji i nowych tematów do swoich tekstów.