Stało się – implant Neuralink już działa u drugiego pacjenta

Marta BorkowskaSkomentuj
Stało się – implant Neuralink już działa u drugiego pacjenta

Firma Neuralink, której właścicielem jest Elon Musk, osiągnęła kolejny przełom. W jednym z podcastów, ekscentryczny miliarder ogłosił, że udało się wszczepić implant do mózgu drugiego pacjenta. Do końca roku planowane jest wszczepienie implantów kolejnym dziesięciu chętnym.

Udało się wszczepić implant drugiemu pacjentowi

Elon Musk w rozmowie z Lexem Fridmanem ujawnił szczegóły operacji, która była już wcześniej planowana, ale musiała zostać przesunięta ze względu na stan zdrowia pacjenta. CEO Neuralink podkreślił, że finalnie poszła ona wyjątkowo dobrze, a implant Neuralink działa bez zarzutu i tym razem udało się uzyskać większą liczbę działających elektrod. „Jest dużo sygnałów, dużo elektrod” – dodał. Jeśli natomiast chodzi o tożsamość samego uczestnika, to nie została ona ujawniona. Wiemy tylko tyle, że został on wybrany spośród wielu zgłoszonych ochotników.

Neuralink prowadzi zaawansowane badania nad przywracaniem funkcji kończyn osobom z paraliżem. Dotychczas implanty firmy pozwalały na sterowanie kursorem na ekranie za pomocą myśli. Teraz zespół specjalistów pracuje nad czymś jeszcze bardziej przełomowym.

Matthew MacDougall, główny chirurg zdradził, że poczyniono duże postępy w zakresie wszywania elektrod do rdzenia kręgowego. Implant w mózgu współdziała z tym w rdzeniu kręgowym, co powoduje skurcze mięśni w sparaliżowanych kończynach. Neuralink przeprowadził testy na znieczulonych zwierzętach, które poruszały nogami, jakby chodziły. Jednak należy zaznaczyć, że opisywane badania są na wczesnym etapie.

Neuralink
Tak wygląda konstrukcja implantu od Neuralink / fot. Neuralink

Jej głównym zadaniem jest tworzenie interfejsów mózg-maszyna. Te urządzenia pozwalają na sterowanie telefonami i komputerami za pomocą myśli i są skierowane do osób po urazach mózgu i kręgosłupa.

Celem Neuralink jest stworzenie „bliższej symbiozy między inteligencją ludzką a cyfrową„. Pierwszym pacjentem, któremu wszczepiono implant, był Noland Arbaugh, który cierpi na tetraplegię, czyli paraliż czterokończynowy. Mężczyzna ponad 8 lat temu doznał wypadku podczas nurkowania,. Według niego operacja znacznie poprawiła jakość jego życia, umożliwiając mu, chociażby relaks w postaci możliwości grania w gry komputerowe.

Co przyniesie przyszłość?

Neuralink stale rozwija swoje technologie, dążąc do przełomowych osiągnięć w dziedzinie neurotechnologii. Choć badania są jeszcze na wczesnym etapie, to już wykazują spory potencjał. Możliwość przywracania funkcji kończyn osobom z paraliżem może nieźle zrewolucjonizować medycynę i poprawić życie wielu ludzi.

Kolejne miesiące przyniosą zapewne nowe informacje o postępach w badaniach, które będą uważnie śledzone przez świat nauki i technologii.

Źródło: Neuralink

Udostępnij

Marta BorkowskaPasjonatka fotografii, książek i filmów. Zafascynowana nowościami technicznymi, światem nauki oraz tajemnicami kosmosu, ciągle poszukuję inspiracji i nowych tematów do swoich tekstów.