Intel pomoże wojsku USA rozwijać autonomiczne pojazdy bojowe

Aleksander PiskorzSkomentuj
Intel pomoże wojsku USA rozwijać autonomiczne pojazdy bojowe
Intel wchodzi pełną parą w projekt Robotic Autonomy in Complex Environments with Resiliency-Simulation (RACER-Sim). Ta nazwa faktycznie brzmi skomplikowanie, ale cel jest prosty. Amerykanie będą od teraz pomagać swojemu wojsku w stworzeniu technologii pozwalającej na działanie autonomicznych wozów bojowych.

To kolejny sektor autonomicznych konstrukcji, którym od dawna przygląda się Pentagon.

Jaka w tym wszystkim będzie rola Intela?

Intel podejmuje współpracę z DARPA

RACER-Sim jest częścią szerszego programu RACER prowadzonego przez DARPA. Całość ma na celu stworzenie technologii i rozwiązań pozwalających na konstrukcję oraz działanie autonomicznych pojazdów bojowych. I to nie byle jakich. Wozy bojowe nowej generacji, które nie będą wymagać udziału kierowcy mają być w stanie poruszać się między innymi po trudnym terenie – zarówno podczas ćwiczeń, jak i realnych konfliktów zbrojnych.

Czytaj też: Ten samolot przetrwa wojnę nuklearną. Rozwija go wojsko USA

Głównymi partnerami DARPA w tej materii będą firmy takie, jak Intel i Duality Robotics. “Niebiescy” w tym przypadku będą odpowiedzialni za stworzenie platformy symulacyjnej, która pozwoli “uczyć” algorytmy autonomicznej jazdy. Efektem prac ma być opracowanie robotów AV mogących poruszać się po bezdrożach, pagórkach, rowach i innych rodzajach nierównego terenu.

W ciągu najbliższych dwóch lat Intel będzie pracował nad przyspieszeniem procesu projektowania autonomicznych wozów bojowych – te mają nauczyć się walczyć poza płaskimi, równymi drogami. W drugiej fazie projektu Intel będzie odpowiedzialny za wdrażanie algorytmów do pracy w czasie rzeczywistym.

To nie pierwszy raz, kiedy Pentagon przygląda się podobnym, autonomicznym rozwiązaniom. Amerykańskie wojsko w kuluarach opracowuje technologie pozwalające w przyszłości stworzyć bezzałogowe statki podwodne oraz samoloty myśliwskie.

Na efekty prac Intela na pewno trzeba będzie poczekać. Ciekawie jest jednak obserwować zaangażowanie tak dużej marki technologicznej w projekty stricte wojskowe. W przeszłości za podobne działania oberwało się między innymi Google – pracownicy giganta protestowali przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji firmy w technologiach wojskowych.

Źródło: Intel / fot. zrzut ekranu z filmu YT

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.