Inteligentna skóra w sprayu pozwala pisać w powietrzu dzięki SI

Anna BorzęckaSkomentuj
Inteligentna skóra w sprayu pozwala pisać w powietrzu dzięki SI
Kto wie jak będzie wyglądać przyszłość. Być może będziemy w niej jednak mogli pisać na niewidzialnych wirtualnych klawiaturach, w powietrzu – dzięki sprayowi, którym wystarczyłoby spryskać skórę. Coś takiego opracowali bowiem uczeni z Uniwersytetu Stanforda, a nawet zaprezentowali w praktyce.

Sztuczna skóra w sprayu

Spray opracowany przez badaczy z Uniwersytetu Stanforda rozpyla się niczym krem z filtrem UV i tworzy na ciele człowieka inteligentną sztuczną skórę. Podobno pozwala ona pisać w aplikacjach na komputerze czy smartfonie i użytkować je bez dotykania tych urządzeń.

Spray wykonany jest z biokompatybilnego materiału tworzącego nanosiatkę, która może rozciągać się wraz ze skórą. Nanosiatka ta zawiera mnóstwo maleńkich czujników, które wychwytują ruchy ręki. Sztuczna inteligencja odczytuje te ruchy i tłumaczy je na konkretne czynności odbywające się na ekranie elektronicznego urządzenia.

Na poniższym filmie naukowcy pokazali, że sztuczną skórę w sprayu można wykorzystać do pisania na akrylowej klawiaturze, która nie posiada działających przycisków i która sama nie przekazuje żadnych danych do komputera. Dane te przekazuje właśnie sztuczna skóra, odczytując z użyciem SI ruchy palców.

Skórę w sprayu można by też wykorzystać do pisania w powietrzu, ale jak wiadomo raczej mało kto potrafi sobie idealnie wyobrazić w głowie klawiaturę z pełnym układem. Dlatego raczej widzę jej zastosowanie w przypadku holograficznych klawiatur – może kiedyś takie powstaną.

Naukowcy twierdzą, że sztuczną skórę można by też wykorzystać do kontrolowania aplikacji na smartfonie, a nawet aplikacji w wirtualnej rzeczywistości. Chociaż nie pozwoliłaby ona odbierać bodźców czuciowych w VR, z pewnością byłaby wygodniejsza w użyciu niż niejeden kontroler opracowany z myślą o goglach VR.

Technologia z potencjałem

Omawiane rozwiązanie jest bardzo intrygujące i może mocno wpłynąć na to, jak będzie wyglądać przyszłość elektroniki. Oczywiście, jego losy będą zależeć od tego, czy w ogóle ktokolwiek zdecyduje się zainwestować w jego dalszy rozwój i zastosowania poza laboratorium.

Współpracująca ze sztuczną inteligencją sztuczna skóra w sprayu może nawet otworzyć drogę do innych innowacji, nie tylko w zakresie interakcji z urządzeniami mobilnymi. Może ona sprawić w szczególności, w parze z jeszcze lżejszymi goglami AR, że rozszerzona rzeczywistość będzie jeszcze atrakcyjniejsza. Poczekamy, zobaczymy.

Źródło: PhoneArena, fot. tyt. Pexels/Karolina Grabowska

Udostępnij

Anna BorzęckaSwoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła w 2015 roku. Na co dzień pisze o nowościach ze świata technologii i nauki, ale jest również autorką felietonów i recenzji. Chętnie testuje możliwości zarówno oprogramowania, jak i sprzętu – od smartfonów, przez laptopy, peryferia komputerowe i urządzenia audio, aż po małe AGD. Jej największymi pasjami są kulinaria oraz gry wideo. Sporą część wolnego czasu spędza w World of Warcraft, a także przyrządzając potrawy z przeróżnych zakątków świata.