Izrael przetestował laserowy system Iron Beam. Wystrzał kosztuje 3,50 dolara

Maksym SłomskiSkomentuj
Izrael przetestował laserowy system Iron Beam. Wystrzał kosztuje 3,50 dolara
Wystarczy rzut oka na to, co się dzieje i działo na przestrzeni ostatnich tygodni na terytorium Ukrainy, aby dojść do prostego wniosku: dobrze jest mieć odpowiedni system obrony przeciwrakietowej. Doskonale zdają sobie sprawę z tego władze Izraela, które od lat inwestują olbrzymie pieniądze w rozwiązania umożliwiające sprawne strącanie palestyńskich pocisków. Kraj ten pomyślnie przetestował swój najnowszy system obrony o nazwie Iron Beam. To rozwinięcie znacznie droższego w wykorzystaniu Iron Dome.


Izrael przetestował laserowy system Iron Beam

Nowy izraelski laserowy system obrony przeciwrakietowej z powodzeniem przechwycił w trakcie marcowych testów pociski moździerzowe, rakiety i pociski przeciwpancerne, poinformowali w czwartek izraelscy przywódcy. Wyprodukowany w Izraelu system, znany pod nazwą Iron Beeam, został zaprojektowany jako uzupełnienie szeregu innych systemów obrony powietrznej, w tym bardziej kosztownego, słynnego Iron Dome.



„To może brzmieć jak science fiction, ale to prawda” – powiedział premier Naftali Bennett. „Iron Beam działa cicho, wystrzelone wiązki lasera są niewidoczne i kosztują tylko około 3,50 dolara za każdy wystrzał” – dodał.

Wystarczy zestawić ze sobą koszt neutralizacji pocisku oraz koszt neutralizowanego pocisku, aby szybko zorientować się, że o ile system Iron Beam okaże się faktycznie skuteczny, ataki lotnicze na Izrael będą tylko jednym wielkim marnotrawieniem pieniędzy dla agresorów. Efektywność systemu pozostaje tajemnicą, ale wiemy, że Izrael może z niego korzystać na lądzie, w powietrzu i na morzu.


Iron Beam powinien szybko zacząć uzupełniać Iron Dome

Iron Dome, podstawowy system obrony przeciwlotniczej Izraela, wykazuje skuteczność na poziomie 90% zestrzelonych pocisków kierowanych w stronę Izraela. Krytycy twierdzą, że jest horrendalnie drogi w utrzymaniu i zastosowaniu. Bennett twierdzi, że wystrzelenie rakiety w kierunku Izraela kosztuje ok. kilkuset dolarów, podczas gdy jego zestrzelenie przez Iron Dome nawet dziesiątki tysięcy dolarów.

Strona izraelska informuje, że Iron Beam wejdzie do użycia do lutego 2023 roku. Początkowo będzie uzupełnia Iron Dome, a w przyszłości być może całkowicie go zastąpi.

Źródło: Izrael.gov

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.