Porsche pokazuje, jak wykorzystać zużyte baterie z pojazdów elektrycznych

Marta BorkowskaSkomentuj
Porsche pokazuje, jak wykorzystać zużyte baterie z pojazdów elektrycznych

Porsche chwali się, że od lat dąży do innowacji, które mają na celu promowanie zrównoważonego rozwoju. Tym razem marka zwróciła na siebie uwagę dzięki projektowi, w którym głównym założeniem było wprowadzenie nowego systemu magazynowania energii w zakładzie produkcyjnym w Leipzig.

System ten, o imponujących rozmiarach zbliżonych do dwóch boisk do koszykówki, składa się z 4 400 modułów baterii. To, co czyni ten projekt wyjątkowym, to fakt, że baterie te pochodzą z zużytych pojazdów elektrycznych Porsche Taycan.

Jak Porsche wykorzystuje zużyte baterie

Koncepcja „Drugiego Życia”, wdrażana przez firmę bazuje na ponownym wykorzystaniu zużytych baterii wysokiego napięcia z pojazdów elektrycznych. Zamiast trafiać na złom lub poddawać je recyklingowi, baterie z pojazdów przedprodukcyjnych i testowych Porsche Taycan znajdują nowe zastosowanie jako stacjonarny system magazynowania energii.

Jego całkowita pojemność wynosi 5 megawatów, a zawartość energii to 10 megawatogodzin. Moduły baterii, bez żadnych technicznych zmian, zostały umieszczone w czterech specjalnych kontenerach. System ten jest zaprojektowany tak, aby działać przez ponad dziesięć lat, a w razie potrzeby poszczególne moduły mogą być wymieniane. W ten sposób system magazynowania energii nie tylko zwiększa samowystarczalność zakładu, ale także odgrywa kluczową rolę w stabilizacji sieci energetycznej.

Jak powstał projekt?

Projekt ten jest wynikiem współpracy pomiędzy Porsche a Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Zwickau. Dzięki niemu udało się połączyć różne cele. Należą do nich np. ograniczanie szczytowego obciążenia, optymalizacja firmowej konsumpcji, czy uczestnictwo w rynku energii.

Główny menedżer projektu, Jonathan Dietrich, podkreśla, że zastosowanie baterii z pojazdów testowych Taycan pozwala na ich efektywne wykorzystanie przed finalnym recyklingiem. Co ciekawe, ma być on docelowo wdrożony także w innych lokalizacjach Porsche na całym świecie.

System magazynowania energii w Porsche
Zdjęcia: Porsche

Magazynowanie energii a transformacja energetyczna

Nowy system magazynowania energii odgrywa również istotną rolę w procesie transformacji energetycznej. Część energii wykorzystywanej przez niego pochodzi z własnych instalacji solarnych zakładu, które osiągają moc szczytową na poziomie 9,4 megawatów. Kiedy pojawiają się szczytowe obciążenia, system pomaga je zmniejszyć, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących potrzeb energetycznych.

Porsche konsekwentnie dąży do produkcji neutralnej pod względem emisji CO2. Od 2021 roku zakłady w Zuffenhausen, Leipzig i Weissach spełniają to założenie. Ponadto, od 2017 roku firma wykorzystuje wyłącznie energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Źródło: Porsche

Udostępnij

Marta BorkowskaPasjonatka fotografii, książek i filmów. Zafascynowana nowościami technicznymi, światem nauki oraz tajemnicami kosmosu, ciągle poszukuję inspiracji i nowych tematów do swoich tekstów.