Holograficzne panele dotykowe
Wiele osób dopiero w dobie pandemii uświadomiło sobie to, jak ważnym jest dbanie o higienę. Wszelkiego rodzaju zarazki przenoszone są w końcu nie tylko drogą powietrzną lub kropelkową, ale także poprzez dotykanie różnych powierzchni, zwłaszcza w przeróżnych placówkach użyteczności publicznej. Japońska firma Murakami Corporation na fali różnego rodzaju wdrożeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób, zaprezentowała rozwiązanie o nazwie Floating Pictogram Technology, mogące wynieść korzystanie z publicznych toalet – i nie tylko – na zupełnie nowy poziom.
Jednym z problemów związanych z korzystaniem z toalet, terminali płatniczych, bankomatów i wind jest to, że znajdujące się w nich przyciski są naciskane przez każdego, kto ich używa. Nie jest higieniczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę pandemię, z którą teraz mamy do czynienia. Holograficzne panele dotykowe mają na tle dzisiejszych rozwiązań kolosalną zaletę: aby aktywować poszczególne ich funkcje, nie musi dochodzić do fizycznej interakcji z nimi. Murakami we współpracy z Parity Innovations opracowuje holograficzne panele wyświetlane – jak to hologramy – w powietrzu. Jak działają?
Zasada działania paneli holograficznych będzie prosta. Panele takie używając czujników podczerwieni do wykrywania ruchu palca, będą w stanie odgadnąć, które przyciski próbują nacisnąć ich użytkownik, aktywując w ten sposób poszczególne funkcje. Spektrum zastosowań jest kolosalne.
Coś więcej niż koncept
Wszystko to brzmieć bardziej jak koncept niż rzeczywisty produkt, ale Murakami ma nadzieję, że panele te trafią do masowej produkcji już w 2022 roku. Miejmy zatem nadzieję, że zobaczymy raczej wcześniej niż później.
Źródło: SoraNews24