Już wkrótce od butelek masz nie oderwać nakrętek. Nowe prawo UE w akcji

Maksym SłomskiSkomentuj
Już wkrótce od butelek masz nie oderwać nakrętek. Nowe prawo UE w akcji
Postanowiłem nagłośnić interesujący temat, których zdaje się nie jest poruszany zbyt często w mediach. Już niebawem na terytorium krajów członkowskich Unii Europejskiej zostaną wprowadzone butelki z plastikowymi nakrętkami trwale z nimi związanymi. Tym samym w niepamięć odejdą prawdopodobnie wszelkiego rodzaju zbiórki nakrętek na cele charytatywne. To pokłosie Dyrektywy SUP (ang. single use plastics).

Zakrętki trwale zintegrowane z butelkami w UE

Do lipca 2024 roku wszystkie kraje członkowskie UE, w tym oczywiście Polska, muszą wprowadzić nowe plastikowe butelki z trwale przymocowanymi do nich plastikowymi nakrętkami. Nakrętki te muszą być kompatybilne z obecnymi gwintami butelek, będąc przy tym praktycznymi i wygodnymi dla konsumentów. Powód? Zdaniem polityków nakrętki stanowczo zbyt rzadko trafiają do segregacji, a następnie recyklingu.

Firma Sidel współpracująca z Coca-Cola Europacific Partners pokazała już nowe opakowania napojów- widzicie je na zdjęciu otwierającym artykuł. „Zgodnie z planem w maju 2022 r. wypuściliśmy pierwsze butelki na rynek Wielkiej Brytanii. Pilotażowy program zrealizowany w Barcelonie pomógł nam wspólnie poznać i zidentyfikować wszelkie potencjalne problemy” – komentuje Geert Marse, kierownik techniczny ds. opakowań w CCEP, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.

Odpowiadam na ewentualne pytania: oderwanie nakrętki zapewne będzie możliwe, ale mocno utrudnione. Nie wiadomo jak na zbiórki nowych nakrętek będą zapatrywali się prawodawcy.

W sieci nie brakuje krytyki ze strony użytkowników nowego rodzaju butelek, choć niektóre utyskiwania wydają się wyolbrzymiać wady rozwiązania.

Wyższe opłaty za opakowania jednorazowe

Tak, znowu. Na mocy dyrektywy w Polsce pojawi się też nowa opłata w wysokości maksymalnie 1 zł, doliczana do opakowań, w których serwowane są napoje i żywność. Pieniądze pozyskane z opłat mają wesprzeć gospodarkę odpadami powstałymi z produktów z jednorazowego plastiku.

Źródło: wiadomoscihandlowe, zdj. tyt. Sidel

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.