Zakrętki trwale zintegrowane z butelkami w UE
Do lipca 2024 roku wszystkie kraje członkowskie UE, w tym oczywiście Polska, muszą wprowadzić nowe plastikowe butelki z trwale przymocowanymi do nich plastikowymi nakrętkami. Nakrętki te muszą być kompatybilne z obecnymi gwintami butelek, będąc przy tym praktycznymi i wygodnymi dla konsumentów. Powód? Zdaniem polityków nakrętki stanowczo zbyt rzadko trafiają do segregacji, a następnie recyklingu.
Firma Sidel współpracująca z Coca-Cola Europacific Partners pokazała już nowe opakowania napojów- widzicie je na zdjęciu otwierającym artykuł. „Zgodnie z planem w maju 2022 r. wypuściliśmy pierwsze butelki na rynek Wielkiej Brytanii. Pilotażowy program zrealizowany w Barcelonie pomógł nam wspólnie poznać i zidentyfikować wszelkie potencjalne problemy” – komentuje Geert Marse, kierownik techniczny ds. opakowań w CCEP, cytowany przez wiadomoscihandlowe.pl.
Odpowiadam na ewentualne pytania: oderwanie nakrętki zapewne będzie możliwe, ale mocno utrudnione. Nie wiadomo jak na zbiórki nowych nakrętek będą zapatrywali się prawodawcy.
W sieci nie brakuje krytyki ze strony użytkowników nowego rodzaju butelek, choć niektóre utyskiwania wydają się wyolbrzymiać wady rozwiązania.
Wyższe opłaty za opakowania jednorazowe
Tak, znowu. Na mocy dyrektywy w Polsce pojawi się też nowa opłata w wysokości maksymalnie 1 zł, doliczana do opakowań, w których serwowane są napoje i żywność. Pieniądze pozyskane z opłat mają wesprzeć gospodarkę odpadami powstałymi z produktów z jednorazowego plastiku.
Źródło: wiadomoscihandlowe, zdj. tyt. Sidel