Katowicka elektrownia słoneczna
W Katowicach przy ulicy żwirowej za jakiś czas powstanie elektrownia słoneczna. Wyłoniony w ramach przetargu wykonawca będzie musiał zamontować 2160 paneli fotowoltaicznych oraz towarzyszącą im infrastrukturę na powierzchni ok. 17500 metrów kwadratowych. Inwestycja zakłada też montaż inwerterów o mocy maksymalnej 90 kW, przekształcających prąd stały produkowany przez panele na prąd zmienny.
„Projekt, który planujemy zrealizować, wpisuje się w temat zarówno ekologii, jak i ekonomii. Rezygnacja z zasilania paliwami kopalnymi na rzecz energii słonecznej jest rozwiązaniem korzystnym dla środowiska, a także przyniesie oszczędności. Chcemy podążać tą ścieżką i wykorzystywać najnowsze metody, które wspomogą nas w naszej działalności. Jeśli wszystko przebiegnie pozytywnie i sprawdzą się nasze założenia ekonomiczne dla tej inwestycji, to zamierzamy w latach 2024-2028 zrealizować kolejne etapy o podobnej mocy elektrycznej” – powiedział Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych MPGK Katowice.
Zakładana moc produkcyjna elektrowni szacowana jest na 1 MW. Obecnie na składowisku znajdują się trzy kwatery, z czego jedna została już zrekultywowana pod montaż paneli, a druga jest do tego przygotowywana. Na trzeciej jeszcze przez 10 lat będą gromadzone odpady.
Energia ma posłużyć do częściowego zasilania Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.
Podobne projekty na takich terenach powstają m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech. W Polsce pierwsza farma fotowoltaiczna powstała w gminie Ustronie Morskie, a podobny projekt zrealizowano w Krośnie na zrekultywowanym terenie dawnego składowiska odpadów.
Źródło: Katowice