Kia i Hyundai wycofują ponad 113 tysięcy aut. Grozi im samozapłon

Maksym SłomskiSkomentuj
Kia i Hyundai wycofują ponad 113 tysięcy aut. Grozi im samozapłon

Samochody elektryczne mają fatalną prasę jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju samozapłony i pożary. Poczytność wiadomości na temat takich incydentów jest gigantyczna, a komentarze im towarzyszące są jednoznacznie kpiące. Internauci śmieją się z elektryków przy każdej takiej sytuacji, całkowicie ignorując statystyki wskazujące na to, że to auta spalinowe płoną częściej. Dość powiedzieć, że w Ameryce Północnej KIA i Hyundai wycofują 113 tysięcy aut z dróg publicznych ze względu na ryzyko samozapłonu. Rusza akcja serwisowa na olbrzymią skalę.

Kia Hyundai wycofują 113 tysięcy aut – trafią na serwis

Hyundai Motors i KIA poinformowały w miniony czwartek, że wycofują z dróg ponad 113000 nowych pojazdów w Ameryce Północnej z powodu zagrożenia pożarowego. Właścicieli wezwano do parkowania aut na zewnątrz i z dala od budowli w oczekiwaniu na naprawę usterki.

Akcja serwisowa dotyczy ok. 63000 samochodów Hyundai i ok 50700 KIA ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, z lat modelowych:

  • Hyundai Palisade 2023/2024
  • Hyundai Tucson 2023
  • Hyundai Sonata 2023/2024
  • Hyundai Elantra 2023/2024
  • Hyundai Kona 2023/2024
  • KIA Soul 2023
  • KIA Sportage 2023

Hyundai przekazał dealerom, że powinni zapewnić samochód zastępczy klientom, którzy nie czują się bezpiecznie w swoim aucie. Co ciekawe, na okres aż do momentu naprawy ich pojazdu. Koncern zakomunikował ponadto, że jeśli właściciele aut poczują zapach spalenizny, powinni niezwłocznie odholować pojazd do najbliższego dealera i uruchamiać go.

Usterki KIA i Hyundai wymagające naprawy

Koreańscy producenci samochodów stwierdzili, że elektroniczne sterowniki zespołu pompy olejowej Idle Stop & Go mogą zawierać uszkodzone elementy elektryczne. Te z kolei mogą powodować przegrzanie się pompy. Właściciele pojazdów zostaną powiadomieni o konieczności wizyty w warsztacie pod koniec września. Dealerzy sprawdzą w nich i w razie potrzeby wymienią elektryczny sterownik pompy oleju.

KIA poinformowała, że otrzymała sześć doniesień o potencjalnie powiązanych zdarzeniach termicznych, ale nie odnotowano żadnych wypadków ani obrażeń u ludzi. Hyundai zarejestrował cztery podobne zgłoszenia. Producenci samochodów poinformowali National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), że wadliwa część została wyeliminowana z produkcji w marcu.

Źródło: USA Today

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.