Czytaj także: Jak pozbyć się Klary Sobieraj? Metoda na telefony dotyczące fotowoltaiki
Działania Prezesa UOKiK w sprawie fotowoltaiki
Polacy coraz bardziej interesują się fotowoltaiką. Próbują to wykorzystać firmy nękające uciążliwymi telefonami, ale także cała masa podmiotów świadczących swoje usługi bezpośrednio. Jak wynika z danych Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej, liczba mikroinstalacji od początku 2019 roku do końca 2021 roku wzrosła prawie 16-krotnie. Zwiększone zainteresowanie to również rosnąca liczba skarg wnoszonych do UOKiK na praktyki firm zajmujących się fotowoltaiką.
Tylko w ubiegłym roku do UOKiK trafiło ponad 120 skarg związanych z fotowoltaiką. Te najczęściej dotyczyły obciążania klientów wysokimi kosztami przy odstąpieniu od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz braku w umowie terminu jej wykonania lub niewywiązywania się z niego. Konsumenci skarżyli się też na wprowadzanie w błąd co do finalnych kosztów instalacji oraz na klasyk w postaci klauzul abuzywnych w umowach. Problemem jest również natrętny marketing telefoniczny przy użyciu botów.
„Przedsiębiorcy z branży fotowoltaiki – tak jak z każdej innej – muszą szanować prawa konsumenta, w tym prawo do rzetelnej informacji, możliwości odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa czy reklamacji z tytułu rękojmi. Niepokoją nas zgłaszane nieprawidłowości, dlatego starannie monitorujemy rynek. Obecnie prowadzimy także 10 postępowań wyjaśniających wobec firm z tego sektora. Dwóm spółkom postawiłem zarzuty, większość z nich dotyczy utrudniania odstąpienia od umowy i związanych z tym kosztów. Za każdą praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów i za każde niedozwolone postanowienie umowne przedsiębiorcom grozi kara do 10 procent rocznego obrotu” – mówi Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Zarzuty wobec FG Energy (7 zarzutów) oraz Krajowego Projektu energetycznego (10 zarzutów) dotyczą m.in. takich problemów jak:
- kosztów odstąpienia od umowy
- utrudniania odstąpienia od umowy
- wątpliwości wokół „darmowego” audytu
- nie podawania ważnych informacji
- nieuprawnionego powoływania się na instytucje rządowe
Prezes UOKiK przekazał ponadto, iż przygląda się działalności 10 kolejnych firm w ramach postępowań wyjaśniających. Jest wśród nich m.in. niesławne Euro CallCenter, odpowiedzialne za boty z Klarą Sobieraj na czele. Oprócz niego na liście są też: 3S Group OZE, Centrum Energii Odnawialnej INTI, Edison Energia, Energa Obrót, Modern Energy Pro, PGEOZE PV, Sunday Polska, Woltanic i Woltex Development.
Źródło: UOKiK