Nieodpowiedzialne podejście Chin
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna od dłuższego czasu krytykowana jest za jej podeście do pozostawianych przez w nią kosmosie odpadów. Człony używanych przez nią rakiet są pozostawiane w przestrzeni kosmicznej same sobie. Agencja ani nie wykorzystuje ich ponownie, ani nie umieszcza ich na bezpiecznej orbicie, ani nie zapewnia im możliwości bezpiecznego spalenia się w ziemskiej atmosferze.
Dotychczas już kilka rakiet Chińskiej Agencji Kosmicznej dokonało niekontrolowanego wejścia w atmosferę. Ba, raz zdarzyło się, że pozostałości rakiety Długi Marsz 5B spadły z nieba i uszkodziły budynki w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Innym razem mieliśmy szczęście – w połowie 2021 roku główny człon rakiety Długi Mars 5B spadł do oceanu.
Kolejna rakieta, która może spaść Ci na głowę
Teraz zagrożenie stwarza rakieta Długi Marsz 5B, która w niedzielę 24 lipca została wykorzystana przez CNSA do wystrzelenia w przestrzeń kosmiczną kolejnego modułu jej Niebiańskiego Pałacu, czyli stacji kosmicznej Tiangong. Podczas transmisji z wydarzenia Xu Yangson, dyrektor generalny APSCO (Asia-Pacific Space Cooperation Organization) twierdził, że tym razem Chiny podjęły kroki, aby upewnić się, że ta konkretna rakieta dokona kontrolowanego wejścia w atmosferę, jednak dowody pokazują, że to najpewniej nieprawda.
Po pierwsze, rakieta Długi Marsz 5B wymagałaby wprowadzenia znacznych usprawnień, aby dokonanie jej kontrolowanego wejścia w atmosferę było możliwe. Wprowadzania takich usprawnień nie komunikowano. Po drugie, US Space Command skatalogowało dwa obiekty pochodzące z niedzielnego startu – moduł Wentian oraz główny człon rakiety Długi Marsz 5B. Człon nie został przez CNSA bezpiecznie wprowadzony z powrotem w atmosferę.
Two objects cataloged from the CZ-5B launch: 53239 / 2022-085A in a 166 x 318 km x 41.4 deg orbit, 53240 / 2022-085B in a 182 x 299 km x 41.4 deg orbit. Orbital epoch of ~1200 UTC confirms that the inert 21t rocket core stage remains in orbit and was not actively deorbited.
— Jonathan McDowell (@planet4589) July 24, 2022
Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics spodziewa się, że główny człon rakiety Długi Marsz 5B dokona niekontrolowanego wejścia w atmosferę mniej więcej w ciągu tygodnia. Niestety, nie wiadomo gdzie rakieta spadnie. 70% Ziemi pokrywają oceany, ale wciąż możliwe jest, że jej szczątki wylądują w zaludnionym miejscu.
W tej chwili nie pozostaje nam nic innego, jak mieć nadzieję, że szczątki rakiety Długi Marsz 5B nie spowodują żadnych zniszczeń, ani czegokolwiek gorszego. Należy też dalej krytykować CNSA. Kto wie jednak, czy sama krytyka wystarczy.
Źródło: Gizmodo, fot. tyt. Xinhua/Li Gang