Komputer kwantowy od IBM osiągnął kolejny przełom

Aleksander PiskorzSkomentuj
Komputer kwantowy od IBM osiągnął kolejny przełom
{reklama-artykul}
Komputery kwantowe, to technologia, która zrewolucjonizuje świat w jakim żyjemy – obecnie znajduje się ona w totalnych powijakach. Największe korporacje takie, jak IBM, Amazon, Microsoft czy Google inwestują horrendalne pieniądze w rozwój swoich komputerów kwantowych. Nie ma w tym nic dziwnego. Kto pierwszy osiągnie przełom, ten będzie w stanie na tym zarobić. I to niemałą sumę.

IBM pochwalił się, iż usprawniony komputer kwantowy firmy może przyspieszyć swoje dotychczasowe obliczenia i wznieść je na kolejny poziom. Amerykańska korporacja chwali się, iż szybkość obliczeń na kwantowym komputerze jest 100 razy szybsza niż wcześniej.

Czego to zasługa? 

IBM chce przyspieszyć komputer kwantowy

IBM znalazł sposób na to, aby połączyć nowe środowisko wykonywania programu Qskit z równowagą klasycznego, kwantowego przetwarzania informacji. Obliczenia, które wcześniej zajmowały miesiące, teraz zostaną wykonane maksymalnie w przeciągu kilku godzin. Qskit uruchomiony przez IBM pozwala na działanie obwodów z większą szybkością i może przechowywać programy kwantowe do użytkowania przez inne osoby. To spory progres.

Dodatkowo, Qskit przesyła programy do konwencjonalnego sprzętu stojącego obok komputera kwantowego. Tym samym IBM chce zmniejszyć opóźnienie pomiędzy komputerem a procesorem kwantowym. Amerykanie spodziewają się, że technologia Qskit zostanie udostępniona dla szerszego grona użytkowników jeszcze w 2021 roku. Do końca 2022 roku, IBM chce doprowadzić do jeszcze większego przyspieszenia operacji wykonywanych przez komputer kwantowy marki.

ibmkomputerkwantowy2
fot. IBM

Finalny cel? Sprawnie działające 1000 kubitów, które przybliży IBM do tak zwanej “supermacji kwantowej” – momentu, w którym komputer firmy będzie w stanie wykonać każde zadanie obliczeniowe.

IBM studzi jednak zapał i ekscytację. Firma porównała swój komputer kwantowy do pierwszego, klasycznego komputera, którego programowanie zajmowało wieki, a sama obsługa nie należała również do najprzyjemniejszych zadań na świecie.

O ile supremacja kwantowa znajduje się jeszcze lata przed nami, tak dobrze wiedzieć, że zaczynamy się do niej przybliżać.

Źródło: Engadget / fot. IBM

Udostępnij

Aleksander PiskorzDziennikarz technologiczny - od niemal dekady publikujący w największych polskich mediach traktujących o nowych technologiach. Autor newslettera tech-pigułka. Obecnie zajmuje się wszystkim co związane z szeroko pojętym contentem i content marketingiem Jako konsultant pomaga również budować marki osobiste i cyfrowe produkty w branży technologicznej. Entuzjasta sztucznej inteligencji. W trybie offline fan roweru szosowego, kawy specialty i dobrej czekolady.